DWIE FRANCUSKIE NAGRODY DLA „OPOWIEŚCI Z CHŁODNI”

Na nieciekawy koniec roku zdecydowanie nie może narzekać Grzegorz Jaroszuk – autor fabularnych „Opowieści z chłodni”. W ciągu ostatniego roku film zdobył już czternaście nagród na zagranicznych festiwalach. Ostatni weekend powiększył tę pulę o dwie dodatkowe nagrody!

Festiwal Tous Courts odbywający się w francuskim Aix-en-Provence świętował w tym roku swoją 30 rocznicę. Obecnie,  festiwal jest jednym z najstarszych francuskich imprez poświęconych wyłącznie filmom krótkometrażowym. Po ubiegłorocznym sukcesie Polaków na francuskim festiwalu kiedy w konkursie nagrodzono „Glasgow” Piotra Subbotki i „Koniec lata” Piotra Stasika, dobrą wiadomość przyniosło  zakwalifikowanie się aż  sześciu polskich filmów do tegorocznej edycji festiwalu. Oprócz wspomnianych „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka, w konkursie spotkały się także „Jezioro” Jacka Piotra Bławuta, „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza, „Ludzie normalni” Piotra Złotorowicza, dokumentalny „Next” Adama Janischa oraz animowany „Noise” Przemka Adamskiego.

Ostatecznie to film Jaroszuka zdobył Grand Prix festiwalu pokonując w konkursie 59 filmów krótkometrażowych z całego świata. Drugą nagrodą film nagrodziła publiczność. Dokładnie rok temu, „Opowieściom z chłodni” przyznano dokładnie ten sam zestaw nagród na innym francuskim festiwalu – Międzynarodowym Festiwalu Szkół Filmowych – Rencontres Henri Langlois.

„Opowieści z chłodni” – słodko-gorzka historia dwójki najgorszych pracowników supermarketu – jest dyplomem Grzegorza Jaroszuka – absolwenta łódzkiej PWSFTviT zrealizowanym w koprodukcji z EasyBusyProductions. 

Grzegorz Jaroszuk urodził się w 1983 w Warszawie. W 2011 ukończył studia na Wydziale Reżyserii w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Podczas studiów, zrealizował sześć filmów krótkometrażowych, z których niektóre były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach w Europie. Obecnie przygotowuje się do debiutu pełnometrażowego.

Więcej na temat nagrodzonych filmów można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu