GRUDZIEŃ NA FESTIWALACH FILMÓW ANIMOWANYCH

Przed nami ostatni miesiąc tego roku. W grudniu polskie filmy animowane będzie można obejrzeć m.in. podczas festiwali odbywających się w Brazylii, Iranie czy Słowenii.

Festiwalem otwierającym nasze grudniowe zestawienie jest brazylijski festiwal Mumia. Festiwal, który ma odbywa się w dwóch miastach Belo Horizonte i Nova Lima potrwa aż do 18 grudnia. Do konkursu międzynarodowego festiwalu zakwalifikowała się rekordowa liczba aż dwunastu polskich filmów. O nagrody w Brazylii rywalizować będą m.in. "Do serca Twego" Ewy Borysewicz, "Ziegenort" Tomasza Popakula czy "Hipopotamy" Piotra Dumały. 

Do tegorocznej edycji LIAF czyli Londyńskiego Festiwalu Filmów Animowanych zakwalifikował się natomiast film Marcina Wojciechowskiego pt. "under_construction". Film Wojciechowskiego był jednym polskim filmem, który reprezentował Polskę w konkursie brytyjskiego festiwalu.

Kolejnym festiwalem, podczas którego został zaprezentowany bardzo liczny zestaw polskich filmów była słoweńska Animateka. Grand Prix festiwalu otrzymał Wojciech Sobczyk za swój film "Lato 2014", a w konkursie znalazło się aż siedem polskich filmów m.in. "Kinki" Izumi Yoshidy, "Podróż" Michała Wójcickiego czy "Płoty" Natalii Krawczuk. W sekcjach pozakonkursowych festiwalu pokazano m.in. "Signum" Witolda Giersza, "Kreatury" Tessy Moult-Milewskiej czy "Dom" Agnieszki Borowej. 12. edycja Festiwalu Animateka obyła się między 7 a 13 grudnia w Lublanie. 

Film Wojciecha Sobczyka, który w grudniu zdobył już Grand Prix słoweńskiego festiwalu Animateka został pokazany także w konkursie bułgarskiego festiwalu In the Palace. Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach 8-13 grudnia. 

W podobnym terminie będzie miała miejsce tegoroczna edycja kolumbijskiego festiwalu Bogoshorts. W konkursie o laury festiwalu rywalizować będzie lalkowy film Bartosza Kędzierskiego pt. "Druciane oprawki". Film Kędzierskiego od majowej premiery podczas Krakowskiego Festiwali Filmowego był do tej pory pokazywany na ponad 15 festiwalach na całym świecie.  

Festiwalowy miesiąc zamknie udział filmu "Dokument" Marcina Podolca w konkursie irańskiego festiwalu Cinema Verite, który potrwa do 19 grudnia w Teheranie. Film Podolca jest jedną z najpopularniejszych animacji studenckich tego roku, która oprócz festiwali animowanych otrzymuje także wiele zaproszeń na festiwale filmów dokumentalnych. 

Pełną listę grudniowych pokazów festiwalowych można znaleźć tutaj