„III” I „NA ZDROWIE!” Z NAGRODAMI NA ANIMATECE

Animacja Marty Pajek zdobyła Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności, a film Pauliny Ziółkowskiej został wyróżniony przez studenckie jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Lublanie

Animateka jest jednym z najciekawszych festiwali filmów animowanych odbywających się w Europie Środkowej. Festiwal odbywa się na początku grudnia i trwa 6 dni. Organizatorzy co roku prezentują widowni najważniejsze filmy animowane zrealizowane przez twórców z całego świata.

Poza nagrodzonymi animacjami w programie znalazło się jeszcze 14 polskich filmów. W konkursach zaprezentowano „Room” Michała Sochy, „Colaholica Marcina Podolca, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht, „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, „Samotność” Betiny Bożek i Igora Kaweckiego, „O Jezu” Betiny Bożek oraz „REM” Artura Hanaja.

W sekcjach pozakonkursowych swoje pokazy miały „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Inny” Marty Magnuskiej, „Mój dziwny starszy brat” Julii Orlik, „Wcielenie” Barbary Rupik, „Zeszyt” Aleksandry Rylewicz, „Norma” Agaty Mianowskiej oraz „Chwast” Adrianny Matwiejczuk.

Animacja Marty Pajek zachwyciła nie tylko jurorów, ale również słoweńską publiczność. „III” opowiada o kobiecie i mężczyźnie w średnim wieku, którzy spotykają się w poczekalni. Powoli zbliżają się do siebie. On pomaga jej zdjąć ciężkie, czarne futro, które okrywa jej nagie ciało. Tak rozpoczyna się ich wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie. Ich dłonie sięgają aż do wnętrza ciał, których organy przypominają roślinne formy.

Wyróżniona animacja Pauliny Ziółkowskiej jest niezwykle barwną opowieścią o relacjach międzyludzkich. Akcja „Na Zdrowie!” rozgrywa się w słoneczny dzień. Ludzie czekają na przystanku autobusowym. Nagle ktoś kicha. I jeszcze ktoś. I jeszcze. Wybucha epidemia. W chaosie kichnięć okazuje się jednak, że najgorzej jest pochorować się na samego siebie.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.