POLSKIE FILMY NAGRODZONE W MANCHESTERZE

2 grudnia zakończył się Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych w Manchesterze KINOFILM. Dwie polskie produkcje zostały wyróżnione podczas wydarzenia.

W tym roku w programie festiwalu Kinofilm znalazło się ponad 300 filmów krótkometrażowych. Jury nagrodziło kilkanaście filmów, a wśród docenionych znalazły się polskie produkcje.

Siostry” Michała Hytrosia zajęły drugie miejsce w konkursie filmów studenckich. Dokument pokazuje życie za potężnym 800 letnim murem, w najstarszym żeńskim klasztorze klauzurowym w Polsce. W klasztorze Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach, toczy się życie 12 sióstr – średnia wieku 70 lat. Mimo podeszłego wieku i zmieniającego się za murem, w szaleńczym tempie świata, każdego dnia starają się podporządkować swoje życie wymyślonej ponad 10 wieków temu regule „ORA et LABORA”. Bohaterki, siostry Anuncjata i Benedykta, (w klasztorze od 40 lat), z właściwym sobie urokiem wprowadzają nas w świat za murem, opowiadają o swoim życiu i podjętych w nim decyzjach. Pokazują świat klasztorny z wszystkimi jego odcieniami, zupełnie odarty ze stereotypu, często wzruszający i zabawny zarazem. To film o ciszy opowiedziany niezwykle głośno.

Drugim docenionym filmem jest „Bilet do kina” Agnieszki Wanickiej. Krótkometrażowa fabuła otrzymała nagrodę specjalną festiwalu dla najlepszego debiutanta. „Bilet do kina” to film o miłości (nie tylko) do kina, którego akcja rozgrywa się w malowniczej scenerii krakowskiego Podgórza.

Pełna lista filmów nagrodzonych znajduje się tutaj.