„III” WYGRYWA NA TRICKY WOMEN

To kolejna w tym miesiącu nagroda dla animacji Marty Pajek. Na austriackim festiwalu „III” zostało uznane najlepszą animacją, a reżyserka otrzymała specjalny Voucher na postprodukcję swojego kolejnego filmu.

Festiwal Tricky Women/Tricky Realities Festival jest pierwszym i jedynym festiwalem filmów animowanych w Europie poświęconym wyłącznie twórczości kobiet. Tegoroczna edycja odbyła się w terminie od 13-17 marca w Wiedniu. Co roku wydarzenie cieszy się ogromnym powodzeniem, poza pokazami konkursowymi na widzów czeka kilka sekcji pozakonkursowych, retrospektywy i pokazy specjalne.

Austriacki festiwal zdecydowanie należał w tym roku do Marty Pajek. Reżyserka kilka miesięcy temu była na stypendium w Wiedniu, zrealizowała też zwiastun promujący tegoroczną edycję festiwalu, ukoronowaniem jej pracy jest główna nagroda dla filmu „III”.

Bohaterami zwycięskiej animacji są kobieta i mężczyzna w średnim wieku, którzy spotykają się w poczekalni. Powoli zbliżają się do siebie. On pomaga kobiecie zdjąć ciężkie, czarne futro, które okrywa jej nagie ciało. Tak rozpoczyna się ich wspólna gra polegająca na naprzemiennym uwodzeniu i obnażaniu się wzajemnie. Ich dłonie sięgają aż do wnętrza ciał, których organy przypominają roślinne formy.

Film Marty Pajek  nie był jedną polską produkcją pokazywaną w trakcie festiwalu. Do tegorocznego konkursu zaproszono również „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej, „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej oraz „Na językach” Karoliny Borgiasz. Natomiast w sekcji pozakonkursowej publiczność miała okazję zobaczyć „Chwast” Adrianny Matwiejczuk, „O Jezu” Betiny Bożek, „Kwadraturę koła” Karoliny Specht oraz „Mojego dziwnego starszego brata” Julii Orlik.

Więcej informacji o Tricky Women/Tricky Realities Festival można znaleźć tutaj.