ANIM: „JESTEM TUTAJ” I „ROZ-POZNANIE” WYRÓŻNIONE WE WŁOSZECH

Aż dwie polskie animacje zostały docenione przez jury włoskiego Piccolo Festival Animazione. Animacje Julii Orlik i Przemysława Świdy opuściły festiwal ze specjalnymi wyróżnieniami.

Pierwsza edycja Piccolo Festival Animazione odbyła się 14 lat temu. To festiwal w całości poświęcony filmom animowanym. W programie znajdziemy zarówno włoskie produkcje, jak i te międzynarodowe.

W programie tegorocznego festiwalu można było zobaczyć kilka polskich produkcji, ale to właśnie „Roz-poznanie” Przemysława Świdy i „Jestem tutaj” Julii Orlik opuściły Włochy ze specjalnymi wyróżnieniami.

Bohaterem filmu Orlik jest starszy mężczyzna, który opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach z dnia na dzień coraz silniejszych. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić opiekę z  pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać  opieka nad chorą co prowadzi do wielu sprzeczek.

Z kolei bohater animacji Świdy  wygląda jak przedstawiciel pokolenia yuppie lub pracownik korporacji. Tym razem jednak w swojej teczce nie ma dokumentów, lecz kolejne wersje samego siebie, a zamiast w podróż biznesową udaje się w szaleńczy bieg po własnej świadomości. Czy mężczyzna ucieka przed sobą, czy siebie próbuje dogonić? Co stanie się, gdy „ja” bohatera wreszcie się spotkają? Abstrakcyjna wizja kształtowania własnej osobowości w stylistyce prasowego komiksu. Wizualne zabawy czarną kreską i obrazami pozwalają na swobodne przenikanie się kolejnych kadrów, a z geometrycznych figur, plam o nieregularnych kształtach i charakterystycznych przedmiotów budowana jest tożsamość bohatera.

Listę wszystkich laureatów można znaleźć tutaj.