KANADYJSKA NAGRODA DLA “PORTRETU Z PAMIĘCI”

Marcin Bortkiewicz, autor fabularnego „Portretu z pamięci” został w miniony weekend laureatem festiwalu w Whistler. Pierwszy kanadyjski pokaz filmu przyniósł filmowi jedną z głównych nagród festiwalu!

Tegoroczna, już dwunasta edycja festiwalu odbyła się między 28 listopada a 2 grudnia w miejscowości Whistler (British Columbia).  Z ponad 800 zgłoszonych tytułów komisja selekcyjna wybrała 42 pełnometrażowe i 34 krótkometrażowe filmy, które utworzyły konkursowy program festiwalu. Przez pięć dni publiczność oglądała filmy w czterech festiwalowych kinach Whistler – jednego z najbardziej popularnych narciarskich kurortów w Ameryce Północnej.  W ramach dwunastej edycji festiwalu jury przyznano nagrody w ośmiu kategoriach. Wśród nagrodzonych znalazł się także „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza, który został uhonorowany główną nagrodą konkursu krótkometrażowego Shortwork.

Jury uzasadniło swój wybór w następujący sposób: “Portret z pamięci” jest polskim filmem, który w wyjątkowy, intymny sposób portretuje niezwykłą relację wnuczka z babcią oraz jego fascynację jej marzeniami. Kreacyjna siła kina otwiera się przed widzem poprzez obiektyw kamery wideo, której używa wnuczek. Kierując kamerę na babcię Marek pozwala jej odgrywać role wampa ALE TAKŻE wampira, widzowi natomiast przydziela rolę świadka, który oczami bohatera jak i przez obiektyw jego kamery obserwuję jak babcia powoli pogrąża się w demencji. Wyrazisty film Marcina Bortkiewicza portretuje intymną, lecz bardzo uniwersalną historię rodzinną.    

Nagroda na Whistler Film Festival jest pierwszym międzynarodowym wyróżnieniem dla filmu, który w tym roku pokazywany był m.in. w prestiżowej sekcji Directors’ Fortnight w Cannes. Film wyprodukowany został przez Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich w koprodukcji z PS Film.

Więcej o festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie Whistler Film Festival