„GWIZDEK” W KONKURSIE SUNDANCE!

Dzisiaj Sudance Institute ogłosił listę filmów krótkometrażowych, które zakwalifikowały się do konkursu styczniowej edycji Festiwalu Sundance. Dokumentalny „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego już za miesiąc powalczy o nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego!

Festival w Sundance, organizowany rokrocznie od 1978 roku jest niekwestionowanym leaderem wśród amerykańskich festiwali, a obecnie jednym z najważniejszych przedsięwzięć propagujących kino niezależne na świecie. Co roku do selekcji festiwalu napływa ponad 11 tysięcy zgłoszeń. Konkursowy program festiwalu obejmuje filmy fabularne i dokumentalne zarówno w kategorii pełno jak i krótkometrażowej. W programie pozakonkursowym Sundance prezentuje filmy w stałych sekcjach New Frontier, Spotlight czy Park City at Midnight a także zainicjowanym trzy lata temu programie NEXT, poświęconemu filmom zrealizowanym przy ekstremalnie niskim budżecie.

W tym roku do sekcji krótkometrażowej nadesłano 8,102 zgłoszeń z całego świata! „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego znalazł się elitarnej grupie filmów zaakceptowanych do konkursu – w tym roku mniej niż jeden 1% zgłoszonych filmów trafiło do programu. To już piąty polski film, który w ciągu ostatnich czterech lat zostaje wybrany do krótkometrażowej sekcji konkursowej festiwalu. W ubiegłym roku Polskę w Sundance reprezentowały fabularne „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Polacy świętowali także w Sundance swoje wielkie chwile – dwa lata temu dokumentalny „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka zdobył specjalne wyróżnienie, natomiast cztery lata temu w tym samym konkursie pokazano dwa filmy fabularne – „Echo” Magnusa von Horna, a także zrealizowane w koprodukcji ze Szwecją „Urodziny” Jenifer Malmqvist.  

Bohaterem „Gwizdka” jest Marcin – młody chłopak z małej miejscowości pod Krakowem, który niespiesznie wkracza w dorosłe życie. Nie podoba się to matce, która oczekuje od niego konkretnych decyzji i działań – znalezienia lepszej pracy i przyszłej żony. Ponadto Marcin jest też początkującym sędzią piłkarskim – co tydzień na meczach amatorskich drużyn musi wysłuchiwać niewybrednych komentarzy i ocen swojej pracy wygłaszanych przez piłkarzy i kibiców… Film wyprodukowało w ramach programu „Pierwszy Dokument" Studio Munka działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Koproducentem filmu jest Full Film Service. Film reprezentuje Krakowska Fundacja Filmowa.

Tegoroczna edycja festiwalu w Sundance potrwa od 17 do 27 stycznia 2013 roku.

Więcej informacji na temat festiwalu, a także pełna lista filmów konkursowych dostępna tutaj