ANIM: „KRAB” Z NAGRODĄ KWALIFIKUJĄCĄ DO OSCARA

To musiało się wydarzyć. Animacja Piotra Chmielewskiego już od jakiegoś czasu doskonale sobie radzi na festiwalach przywożąc kolejne wyróżnienia i nagrody. Najnowsza wygrana przyjechała z kanadyjskiego Edmonton International Film Festival i okazała się być tą kwalifikującą do słynnych amerykańskich nagród.

Misją organizatorów kanadyjskiego Edmonton International Film Festival jest prezentowanie wysokiej jakości kina z całego świata, po to by umożliwić nie tylko lokalnym, ale i międzynarodowym twórcom stworzenie forum do spotkań ze sobą i publicznością. Festiwalowicze mogą wziąć udział w licznych Q&A, pokazach galowych, ale też panelach dyskusyjnych i wydarzeniach specjalnych. W programie znajdziemy tylko filmy wyprodukowane w ciągu 20 miesięcy przed każdą edycją wydarzenia.

Jednym z takich filmów była krótkometrażowa animacja Piotra Chmielewskiego. „Krab” został uznany najlepszą krótkometrażową animacją festiwalu i otrzymał Grand Jury Award.

Nagrodzona produkcja jest próbą przyjęcia perspektywy kraba i odkrycia światów, w których żyje poprzez jego oczy i uszy. Zwierzęta są niemymi świadkami naszej historii; towarzyszyły nam podczas największych porażek i sukcesów w naszej historii. Ścieżka ich życia jest równoległa do naszej – zjadamy je, używamy ich jako narzędzia, a czasem po prostu ich nie zauważamy. Lecz co się stanie, gdy postaramy się przyjąć ich perspektywę? Jak wydarzenia, które wszyscy znamy z lekcji historii wyglądają widziane oczami zwierząt?

Wszystkie zwycięskie tytuły można poznać tutaj.