ANIM: POLSKIE ANIMACJE W KONKURSIE DOK LEIPZIG

Znamy już program jednego z najważniejszych festiwali filmów dokumentalnych i animowanych. Tradycyjnie nie zabrakło polskiej reprezentacji w międznarodowym konkursie.

DOK Leip­zig to jedno z czołowych wydarzeń w świecie filmu dokumentalnego i animowanego. Każ­dego roku w Lipsku prezen­towane są najnowsze produk­cje filmowe z kilkudziesięciu krajów wszyst­kich kontynentów. W tegorocznym programie znalazło się 225 filmów i prac VR z około 60 krajów, w tym z Polski.

 

Aż dwie polskie animacje zostały zaproszone do międzynarodowego konkursu animowanego. Bohaterami pierwszego z filmów są: miłośniczka kotów, schodzący z krzyża Jezus i kolędnicy z widłami w rękach w zaśnieżonej i skutej lodem scenerii. „Zima” Kasumi Ozeki i Tomka Popakula to psychodeliczna podróż do małej, rybackiej wioski, w której jak w soczewce skupiają się zachowania, zwyczaje i przywary polskiej prowincji. Przypominająca horror animacja w konwencji realizmu magicznego.

Z kolei „Takie cuda się zdarzają” Barbary Rupik to historia nieco innej wioski. Ku zaskoczeniu jej mieszkańców, kamienna figura Matki Boskiej nagle porusza się, opuszcza kapliczkę i idzie przed siebie. Wkrótce do milczącego pochodu dołączają kolejne ożywione rzeźby. Takie cuda się przecież zdarzają, ale najbardziej zafascynowana nimi jest mała dziewczynka, która nie ma kości.

66. edycja DOK Leipzig odbędzie się w dniach 8-15 października.

Cały program tegorocznej edycji festiwali można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.