Camerimage już od dwudziestu lat prezentuje najlepsze pod względem walorów operatorskich filmy świata. Filmy prezentowane są i oceniane przez międzynarodowe jury w aż dziewięciu sekcjach konkursowych, a do Bydgoszczy na czas festiwalu zjeżdżają największe operatorskie nazwiska. Także dla autorów filmów krótkometrażowych i dokumentalnych Camerimage jest festiwalem, którego nie sposób przeoczyć.
Pierwszym sobotnim triumfatorem został Magnus Borge – absolwent łódzkiej PWSFTviT, którego jury postanowiło nagrodzić Brązową Kijanką za zdjęcia do krótkometrażowego „Bez śniegu” Magnusa von Horna. Dyplomowy film von Horna jest już dobrze znany za granicą. W Polsce był jak dotąd nagradzany trzykrotnie – na Krakowskim Festiwalu Filmowym (Srebrny Lajkonik), warszawskim „Łodzią po Wiśle” (I nagroda) oraz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (Nagroda im. Lucjana Bokińca za Najlepszy Film w Konkursie Młodego Kina).
Pozaregulaminowa nagroda PISF i Mastershot w wysokości 30.000 złotych trafiła do Bartosza Bieńka – operatora szkolnej etiudy „Święto zmarłych” w reżyserii Aleksandry Terpińskiej. Zwycięski film powstał na WRiTv Uniwersytetu Śląskiego. Główną bohaterką etiudy Terpińskiej jest Lena, która w dniu swoich osiemnastych urodzin postanawia rozwiązać pewną tajemnicę z przeszłości.
W konkursie krótkometrażowych filmów dokumentalnych specjalne wyróżnienie otrzymali Jacek Bławut i Paweł Chorzępa za zdjęcia do „Samotności dźwięku”. Film poświęcony postaci polskiego kompozytora Tomasza Sikorskiego, przybliża niezwykły talent artysty ale także opowiada o samotności i wyobcowaniu, którego doświadczał. To już druga nagroda dla filmu Bławuta. Warto przypomnieć, że w maju film premierowo pokazał Krakowski Festiwal Filmowy, a Bławut w Krakowie odebrał za „Samotność dźwięku” nagrodę Srebrnego Lajkonika. Dokument wyprodukował Jacek Bławut w koprodukcji ze Studiem Filmowym Rabarbar.
W tym roku w krótkometrażowych i dokumentalnych sekcjach konkursowych Camerimage pokazano osiem polskich filmów dokumentalnych i trzy studenckie fabuły. Kolejne pięć dokumentów można było zobaczyć w sekcjach pozakonkursowych.
Pełną listę nagrodzonych filmów można znaleźć na oficjalnej stronie Camerimage