MASTERCLASS WITOLDA GIERSZA W WILNIE

Witold Giersz będzie specjalnym gościem tegorocznej edycji litewskiego festiwalu filmów animowanych Tindirindis. Polski reżyser poprowadzi w Wilnie masterclass a także zasiądzie w jury festiwalu.

W piątek, 27 listopada o godzinie 18:00 w wileńskim Muzeum Teatru i Kina będzie miał miejsce masterclass Witolda Giersza. Podczas spotkania Witold Giersz zaprezentuje fragmenty swoich filmów, a także opowie o metodach ich realizacji. 

Urodzony w 1927 roku Witold Giersz jest artystą plastykiem, scenarzystą i reżyserem filmów animowanych. Ukończył wydział reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jest autorem ponad 60 filmów animowanych. Jego kariera rozpoczęła się w drugiej połowie lat pięćdziesiątych, gdy Giersz rozpoczął współpracę z bielskim Studiem Filmów Rysunkowych. Pierwsze sukcesy przyniosły mu filmy "Koń", "Mały western" oraz "Czerwone i czarne" zrealizowane już w Studiu Miniatur Filmowych w Warszawie. Jest laureatem wielu nagród przyznawanych w Polsce i za granicą. W swoich animacjach Giersz w charakterystyczny sposób posługuje się plamą barwną. Choć filmy tworzy często w różnych technikach łączy je konsekwentna plastyka i rozpoznawalne operowanie kolorami. W pamięci publiczności być może najwyraźniej zapisały się filmy, które Witold Giersz realizował techniką animacji malarskiej na szkle. 

Masterclass Witolda Giersza odbędzie się w ramach 13. edycji festiwalu Tindirindis. Polski reżyser zasiądzie także w jury festiwalu i oceni konkursowe filmy. Do konkursu tegorocznej edycji festiwalu zaproszenie otrzymały dwie polskie animacje – "Lato 2014" Wojciecha Sobczyka oraz "Ten świat" Zbigniewa Czapli. Festiwal potrwa do niedzieli, 30 listopada. 

Więcej na temat programu można przeczytać na stronie festiwalu Tindirindis 

Zdjęcie Witolda Giersza: W. Sarnik (Krakowski Festiwal Filmowy)