NAGRODA DLA POLSKIEJ ANIMACJI NA ALASCE

Jeden z najczęściej pokazywanych na zagranicznych festiwalach polski film animowany „Millhaven” został jednym z laureatów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Anchorage na Alasce.

Festiwal w Anchorage należy do nielicznych wydarzeń, promujących sztukę filmową na Alasce. Jednak impreza ta jest unikatowa nie tylko ze względu na brak konkurencji w tym odległym, północnym rejonie Ameryki, ale również ze względu na ciekawy i różnorodny program pokazów i towarzyszących im wydarzeń. Tegoroczna edycja zakończyła się 16 grudnia, a wraz z zakończeniem ogłoszono zwycięzców. Wśród nich znalazł się polski film animowany w reżyserii Bartka KulasaMillhaven, otrzymując Honorowe Wyróżnienie w swojej kategorii.

Bohaterką Millhaven jest nastoletnia dziewczyna, którą szarość życia w prowincjonalnym i bezbarwnym miasteczku o tytułowej nazwie Millhaven zainspirowała do morderczego tańca. Animacja Bartka Kulasa, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, scenarzysty oraz autora filmów krótkometrażowych, wideo i scenografii, stanowi inspirację balladą Nicka Cave’a The Curse of Millhaven – w filmie wykonaniu Katarzyny Groniec.

Ta niezwykle oryginalna w swej formie animacja była wielokrotnie pokazywana na polskich i zagranicznych festiwalach, m.in. w Monteralu, w Valladolid w Hiszpanii, na festiwalu Animateka w Słowenii, Golden Horse na Tajwanie czy na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych EU SHORTS na Węgrzech.

Więcej informacji dotyczących festiwalu w Anchorage można znaleźć tutaj.