SUKCES RAFAŁA SAMUSIKA NA FRANCUSKIM FESTIWALU

Kolejna edycja festiwalu Tous Courts we francuskim Aix-en-Provence dobiegła końca. Na podium, obok takich tytułów, jak „Big Bang Big Boom” włoskiego artysty Blu czy „On Ne mourra pas” Amala Kateb z Francji, stanęła również krótka fabuła polskiego reżysera, Rafała Samusika.

Rencontres Cinématographiques d’Aix en Provence – czyli Festiwal Tous Courts, którego tegoroczna edycja odbyła się na przełomie listopada i grudnia, to przede wszystkim święto kina krótkometrażowego. Festiwal prezentuje filmy różnorodne  – od animacji i obrazów eksperymentalnych po fabuły i dokumenty – jednakże mieszczące się w ramach zasad, jakie wyznacza przyjęta forma krótkiego metrażu. Nie są to ramy bardzo ścisłe, gdyż nie determinują jednego filmowego rodzaju czy gatunku, a przede wszystkim – nie determinują ekspresji i artystycznego przekazu. O różnorodności w świecie krótkometrażówek bez wątpienia dowodzi bogaty program francuskiego festiwalu. W tym roku w Aix-en-Provence można było zobaczyć nie tylko filmy europejskie, ale również wiele krótkich form z Azji czy Afryki.

Wśród prezentowanych na festiwalu filmów znalazły się również trzy polskie produkcje: dokument Marcina Sautera Za płotem oraz dwie fabuły biorące udział w konkursie – Urodziny Jenifer Malmqvist oraz Real Rafała Samusika, który ponadto został laureatem nagrody „Prix Cinecourts”.

Scenariusz filmu Samusika został oparty na motywach opowiadania Marcina Kaczmarka pt. Płomyk za szybą i nawiązuje do X przykazania Dekalogu: ”… ani żadnej rzeczy, która jego jest". Film opowiada historię Anny, matki umierającego na białaczkę 16-letniego Adasia, która rozpaczliwie, w światach realnych i wirtualnych, poszukuje lekarstwa dla syna.

Rafał Samusik ukończył studia reżyserskie na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jest autorem wielokrotnie pokazywanego na festiwalach filmowych i przeglądach dokumentu Gry wojenne.

Więcej o festiwalu Tous Courts można znaleźć tutaj.