PIERWSZA NAGRODA DLA AFTERNOON!

W sobotni wieczór zakończyła się czternasta edycja festiwalu w hiszpańskim Soría. Jedyny Polski film w konkursie - animacja Izabeli Plucińskiej „Afernoon” – trafiła do grona laureatów festiwalu.

Tegoroczną selekcję konkursową hiszpańskiego festiwalu utworzyły 62 filmy krótkometrażowe. Wśród nich znalazły się dokumenty, fabuły oraz animacje wyprodukowane po 1 stycznia 2011 roku. Przedostatniego dnia festiwalu trzy składy jury przyznały nagrody w aż osiemnastu kategoriach. Animowany film Plucińskiej otrzymał nagrodę za najlepszy wkład artystyczny przyznawaną przez jury konkursu międzynarodowego.

W swojej najnowszej animacji Izabela Plucińska powraca do tematów, które w 2006 roku zainspirowały ją do stworzenia filmu „Śniadanie”. Także „Afternoon” jest rozpisanym na dwa głosy komentarzem dotyczącym jednego krótkiego momentu, który dzielą ze sobą mężczyzna i kobieta.  Choć każde z nich pochłonięte całkowicie przez własne obowiązki  nie zwraca uwagi na drugą osobę nagle za sprawą niespodziewanego wydarzenia dwójka ponownie zwróci się ku sobie. Przez krótką chwilę świat wokół nich przestanie istnieć a dwójka ponownie nawiąże ze sobą prawdziwe porozumienie. Czy jednak na długo? Izabela Plucińska, autorka wielokrotnie nagradzanej animacji „Esterhazy”, także tym razem bazuje na technice plastelinowej tworząc impresyjny komentarz rzeczywistości.

Festiwal odbył się między 12 a 25 listopada.

Więcej na temat filmów konkursowych można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu International Short Film Festival in Soría