„SOWA” WYGRYWA KONKURS ETIUDA

Wczoraj jury konkursu Etiuda, które od ubiegłego piątku oceniało w Krakowie filmy studenckie z całego świata, wybrało najlepsze filmy konkursu. W tym roku, tak jak w ubiegłym, Grand Prix trafiło do polskiego filmu, a wśród laureatów triumfowały Łódzka i Katowicka szkoła filmowa.

W tegorocznym jury konkursu filmów studenckich zasiedli przewodniczący Carlo di Carlo (włoski krytyk i historyk filmu), irańska reżyserka i scenarzystka Samira Makmalbaf oraz ubiegłoroczny laureat – Łukasz Borowski – autor dokumentalnych „3 dni wolności”. W konkursie rywalizowały 34 filmy, a w tym aż 11 polskich tytułów. Wczoraj poznaliśmy zwycięzców konkursu. Grand Prix trafiło do absolwentki łódzkiej PWSFTViT Marty Karwowskiej za film „Sowa”. Jury doceniło precyzyjną konstrukcję dramaturgiczną filmu, innowacyjną strukturę narracyjną i wrażliwość poetycką. To pierwsza nagroda dla filmu Marty Karwowskiej.

30 stopni w cieniu, rozgrzana skóra, bezruch powietrza. Ślimak rozdeptany brudnym trampkiem. Cisza. Sowa ma osiem lat, mamę, tatę i tajny plan – dostać się na opuszczoną wyspę na jeziorze. W starym letniskowym domu znajduje ponton. Wycieczka staje pod znakiem zapytania, kiedy okazuje się, że ponton jest dziurawy. Sowa musi prosić o pomoc rodziców, ale oni mają swoje własne, absorbujące sprawy. Mama próbuje uwieść własnego męża, on zbiera się na odwagę, żeby powiedzieć jej, że to koniec. Z pontonem pomaga Sowie zaprzyjaźniony sąsiad. I chociaż wszystko jest gotowe, wyprawa ciągle się odwleka. „Sowa” to historia o ostatnich prawdziwych dziecięcych wakacjach, które kończą się za szybko i nie tak jak powinny.

Oprócz głównej nagrody do polskich filmów trafiły także inne nagrody. Fabularna „Muka!” Kordiana Kądzieli wyprodukowana przez katowicki WRiTv została okrzyknięta najlepszym filmem publiczności, a dyplom honorowy trafił do Aleksandry Terpińskiej i jej „Święta zmarłych” „za stworzenie opowieści o godności, niewinności i człowieczeństwie oraz za dojrzały warsztat aktorski Jaśminy Polak”. Specjalną nagrodę dyrektora festiwalu – Bogusława Zmudzińskiego – „Wielki niedoceniony” otrzymał Piotr Sułkowski za krótki dokument „Rozmowa”. Sułkowski jest studentem łódzkiej PWSFTviT.

Przed nami w dalszym ciągu drugi konkurs festiwalu – w sekcji animowanej zmierzą się aż 63 filmy. Wyniki poznamy już w czwartek.

Więcej o festiwalu na oficjalnej stronie krakowskiej Etiudy i Animy