POLACY NAGRODZENI NA FESTIWALU TOUS COURTS

W minioną sobotę wielkim sukcesem Polaków zakończyła się 32. edycja festiwalu filmów krótkometrażowych w Aix-en-Provence. Aż trzy nagrody – w tym ta najważniejsza – Grand Prix – trafiły do polskich filmów.

Pierwszym laureatem wieczoru był studencki film Jędrzeja Bączyka pt. „Kojot”. Film jest historią nieśmiałego nastolatka Adasia, który w atmosferze nieustających imprez, muzyki, wina i nowych znajomości marzy o kobiecie. By pomóc swojemu szczęściu przyjmuje pseudonim „Kojot” i wraz z grupą kumpli zakłada punkową kapelę. Film Bączyka znalazł się w grupie 52 filmów, które otrzymały zaproszenie do konkursu międzynarodowego tegorocznej edycji festiwalu Tous Courts.

W sobotę jury ogłosiło listę laureatów. Grand Prix festiwalu trafiło właśnie do filmu Bączyka. To pierwsza zagraniczna nagroda dla „Kojota”. Bączyk jest drugim absolwentem łódzkiej PWSFTviT, który w ciągu ostatnich kilku lat zdobywa najwyższe wyróżnienie francuskiego festiwalu. W 2012 roku Grand Prix festiwalu Tous Courts oraz nagrodę publiczności zdobył w Aix-en-Provence dyplomowy film Grzegorza Jaroszuka pt. „Opowieści z chłodni”.

Jury postanowiło także nagrodzić specjalnymi wyróżnieniami dwa inne polskie filmy. Pierwszym z nich był „128. Szczur” Jakuba Pączka. Film wyprodukowany w ramach programu „30 minut” Studia Munka to czarna komedia o niezajmowaniu swojego miejsca w wyścigu szczurów i o tym, że szczęśliwi bywają tylko idioci. Specjalne Wyróżnienie jury festiwalu Tous Courts to pierwsza nagroda, którą film Pączka zdobywa za granicą.

Trzecim wyróżnieniem jury doceniło kreację aktorską, a jego laureatem został Marek Kossakowski – odtwórca głównej roli w dyplomowym filmie Mateusza Głowackiego pt. „Zabicie ciotki”. Nagroda ta została przyznana po raz pierwszy w historii festiwalu. Kossakowski wielokrotnie pojawiał się w nagradzanych filmach studenckich. Zagrał m.in. w filmach „Echo” Magnusa von Horna czy „Barbakanie” Bartłomieja Żmudy. Zrealizowane na podstawie niedokończonej powieści Andrzeja Bursy „Zabicie ciotki” Głowackiego jest pełną dyskretnego absurdu i czarnego humoru opowieścią o potrzebie wyzwolenia.

Festiwal w Tous Courts to jeden z najstarszych francuskich festiwali prezentujących filmy krótkometrażowe. Co roku podczas festiwalu filmy rywalizują o nagrody dwóch równoległych konkursów filmów francuskich i zagranicznych. Festiwal skupia dużą publiczność lokalną oraz grono krajowych i zagranicznych przedstawicieli festiwali filmowych i profesjonalistów związanych z branżą filmów krótkometrażowych. Festiwalowi co roku towarzyszą także targi filmowe. 32. edycja festiwalu Tous Courts odbyła się między 1 i 6 grudnia.

Pełną listę laureatów oraz więcej na temat festiwalu można przeczytać na jego stronie internetowej