Przełom października i listopada przyniósł kolejne nagrody młodym twórcom filmów animowanych. Aż dwa razy w ciągu ostatniego tygodnia polskie animacje nagrodzono w Chinach.
Z końcem listopada studentka łódzkiej PWSFTviT – Anita Kwiatkowska-Naqvi, autorka plastelinowego „Ab ovo” pokazała swój film w ramach konkursu międzynarodowego szóstej edycji festiwalu Xiamen International Animation Festival. Film, który w Chinach pokazano premierowo doceniło jury festiwalu przyznając mu srebrny medal w kategorii filmów zagranicznych. W konkursie o grand prix festiwalu – statuetkę Złotego Delfina zmierzyły się 22 filmy z całego świata. Festiwal w odbywa się pod patronatem chińskiej ASIFY. W regionie, który słynie z prężnie rozwijającej się branży animowanej działa około 40 studiów animacji zajmujących się produkcją filmów krótkometrażowych, serii oraz CGI.
„Ab ovo” zdobywca głównej nagrody w kategorii film studencki na tegorocznym festiwalu Annecy do tej pory trafił na 13 zagranicznych festiwali. Film Kwiatkowskiej-Naqvi ukazuje budzenie się do życia nowego istnienia, ale także niepokój wpisany w przeobrażanie się kobiecego ciała, które zatraca swoje dawne kształty i formuje się pod wpływem siły, oddziałującej na nie od wewnątrz. „Ab ovo” ilustruje drzemiącą w każdej kobiecie moc płodności.
Drugim laureatem został Tomek Popakul – autor wielokrotnie nagradzanego „Ziegenort”. Film otrzymał zaproszenie do udziału w konkursie 4. edycji festiwalu Folk Video, który w dniach 28 października – 3 listopada obył się w mieście Xi’an – stolicy prowincji Shaanxi. W tym roku aż 30 filmów otrzymało nominacje i wzięło udział w finale festiwalu. Siedmiosobowe jury oceniało filmy w aż dwunastu kategoriach. Jedna z nagród produkcyjnych za najlepszą technologię trafiła właśnie do polskiego „Ziegenort”. Film Popakula jest najpopularniejszą animacją tego roku, która na tę chwilę ma na koncie już 10 nagród przyznanych przez jury zagranicznych festiwali. Producentem „Ziegenort” jest krakowskie studio NoLabel, a jego agentem sprzedaży New Europe Film Sales.
Mała nadmorska wioska. Zapracowany ojciec stara się przyuczyć nastoletniego syna do zawodu rybaka. Introwertyczny chłopiec-ryba będzie musiał stawić czoła pierwszej poważnej rywalizacji. Świat odkrywany przez chłopca pełen jest niepokojących znaków, frapujących obserwacji, które niejednokrotnie budzą w nim przerażenie. Intrygująca, graficzna animacja Popakula jest próbą opisania niepokojów wchodzącego w dorosłe życie nastolatka.