POLSKIE FILMY ZWYCIĘŻAJĄ W MEKSYKU!

Dobra passa polskiego dokumentu trwa. W ten weekend dwie polskie produkcje docenili jurorzy festiwalu DocsDF –film „Uwikłani” Lidii Dudy został uznany za najlepszy dokument telewizyjny, a „Niebiańskie jezioro” Diany Aszyk – za najlepszy dokument krótkometrażowy.

W minioną niedzielę, 3 listopada, odbyła się gala zakończenia meksykańskiego festiwalu DocsDF. Polskie kino dokumentalne triumfowało, zdobywając dwie spośród czterech nagród przyznawanych w konkursach międzynarodowych. Wyreżyserowany przez Lidię Dudę film „Uwikłani” zwyciężył w konkursie dokumentów telewizyjnych, a „Niebiańskie jezioro” autorstwa Diany Aszyk otrzymało główną nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych.

Bohater „Uwikłanych” w dzieciństwie molestowany przez sąsiada i potem, już jako nastolatek, dwukrotnie próbował wziąć na nim odwet. Ich role odwróciły się: to pedofil boi się dzisiaj swojej ofiary. Poznajemy tę trwającą dziewięć lat wzajemną zależność również z perspektywy najbliższych obu mężczyznom osób. Ta historia oparta na nienawiści i strachu zdaje się nie mieć końca.

„Niebiańskie jezioro” to poetycka opowieść o mieszkającej nad jeziorem ukraińskiej rodzinie, dla której przez wiele pokoleń jezioro było centralnym punktem życia. Film powstał w trakcie przygotowań do EURO 2012.

DocsDF to festiwal kina dokumentalnego odbywający się w Mexico City. To stosunkowo młoda impreza – w tym roku festiwal zorganizowano po raz ósmy – ale zdążyła już wyrobić sobie międzynarodową renomę. Meksykańska publiczność poza „Uwikłanymi” i „Niebiańskim jeziorem” miała okazję podczas tegorocznej edycji festiwalu zobaczyć również „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego i „Mundial. Gra o wszystko” Michała Bielawskiego, które wzięły udział w konkursie Doctubre oraz „W oku Boga” Wojciecha Królikowskiego, który rywalizował z „Uwikłanymi” w konkursie dokumentów telewizyjnych.

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Polska była gościem specjalnym DocsDF. Dzięki temu w Mexico City zaprezentowano szeroki wybór polskich filmów dokumentalnych. W ramach festiwalu zorganizowano przegląd filmów polskich laureatów Krakowskiego Festiwalu „Masters from Krakow”, a najnowsze tytuły ujęto w program Young Talents. Do Meksyku poleciała też spora delegacja polskich dokumentalistów i specjalistów z branży filmowej, którzy opowiedzieli o specyfice produkcji filmów dokumentalnej i spotkali się z widzami.

Pełną listę nagrodzonych na DocsDF filmów znaleźć można tutaj.