POLSKIE ANIMACJE NA STYCZNIOWYCH MIĘDZYNARODOWYCH FESTIWALACH

Początek roku to przede wszystkim czas podsumowań i przygotowań do nowego festiwalowego sezonu, stąd w styczniu mniej pokazów i wydarzeń filmowych. Nie zapominajmy jednak o głośnym festiwalu Sundance, londyńskim Short Film czy francuskim festiwalu debiutów Premiers Plans. Sprawdźcie gdzie i które polskie animacje będą miały swoje festiwalowe pokazy w tym miesiącu.

10 stycznia  na indyjskim Pune International Film Festival odbędzie się pokaz filmu „Na Zdrowie!” w reżyserii Pauliny Ziółkowskiej. A dzień później rozpocznie się w Wielkiej Brytanii 16. edycja London Short Film Festival, na którym zostaną zaprezentowane dwie polskie animacje. O nagrody będzie ubiegać się „O Jezu” Betiny Bożek, a w sekcji pozakonkursowej odbędzie się pokaz „Cipki” Renaty Gąsiorowskiej.

W drugiej połowie miesiąca rozpocznie się kilka ważnych imprez filmowych. 23 stycznia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie odbędzie się światowa premiera filmu „Acid Rain” Tomasza Popakula. Animacja zostanie zaprezentowana w konkursowej sekcji Voices Short.  A już kilka dni później film zostanie pokazany  konkursowo  na prestiżowym festiwalu Sundance.

W tym samym czasie co słynny festiwal Roberta Redforda rozpocznie się duński  VOID International Animation Film Festival. Do tamtejszego konkursu zaproszono dwie polskie animacje – „Room” Michała Sochy oraz „Wcielenie” Barbary Rupik.  Z kolei na francuskim Premiers Plans zostaną pokazane dwie polskie animacje. O nagrody będą ubiegać się „REM” Artura Hanaja oraz „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej.

Pod koniec stycznia rozpocznie się również 42. edycja  festiwalu w Göteborgu. Swój pokaz na szwedzkim festiwalu będzie miała animacja „III” w reżyserii Marty Pajek.

Pełna lista pokazów festiwalowych dostępna jest tutaj.