ANIM: POLSKIE ANIMACJE Z NAGRODAMI NA ISLANDZKIM FESTIWALU

Jak co roku na islandzkim The Pigeon International Film Festival nie zabrakło polskich produkcji, co przełożyło się na nagrody dla „Księcia w cukierni” Katarzyny Agopsowicz oraz „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy.

The Pigeon International Film Festival to stosunkowo nowe wydarzenie na festiwalowej mapie świata, ale jego organizatorzy są bardzo ambitni i otwarci na rynek międzynarodowy.  Jest miejsce na różnorodne gatunki i formy, nie unika się eksperymentów, ale też filmów już znanych i lubianych i to z całego świata, choć z naciskiem na wybrany kraj gościnny. W tym roku organizatorzy postawili na retrospektywę kina irańskiego i polskiego.

Faktycznie w programie można było znaleźć sporo dobrych polskich produkcji. Wśród nich znalazły się też nagrodzone krótkometrażowe animacje –  „Książę w cukierni” Katarzyny Agopsowicz oraz „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy.

„Książę w cukierni” to z pozoru żartobliwa opowiastka o szczęściu. Bo „ze szczęściem są same kłopoty” – mówi Duży Książę i mnoży przykłady owych kłopotów. Jego rozmówczynią jest Kaktusica, ucieleśnienie beztroski, niefrasobliwości, prostej radości życia, lecz przy tym żywa, inteligentna umysłowość potrafiąca w rozmowie zapędzić Księcia w kozi róg. Ta filozoficzna przypowiastka o pewnej parze jedzącej ciastka w kawiarni dotyka spraw fundamentalnych i bliskich każdemu – ulotności szczęścia, tego, że nie zawsze umiemy je dostrzec, nie wspominając już o tym, żeby przeżyć je jak najpełniej.

Z kolei film Warzechy to intymny dokument animowany. Po śmierci matki Adam odnajduje korespondencję, wymienianą przed laty przez rodziców: Polkę i mieszkającego w Iraku Kurda. Dla Adama to okazja, by dowiedzieć się czegoś więcej o ojcu, którego nigdy nie poznał. Połączenie animacji rysunkowej z materiałami archiwalnymi pozwala przenieść się niemal 40 lat wstecz, poczuć emocje łączące żyjących w różnych częściach świata zakochanych oraz odkryć niezwykłą tajemnicę rodzinną.

Warto zajrzeć na stronę festiwalu, by zapoznać się z programem minionej edycji.