ANIM: „JESTEM TUTAJ” NAGRODZONE W ZAGRZEBIU

Dotarły do nas znakomite wieści z Animafest Zagreb. Film „Jestem tutaj” Julii Orlik otrzymał nagrodę Dušana Vukotića i został uznany najlepszą studencką animacją festiwalu.

Światowy Festiwal Filmów Animowanych Animafest Zagreb odbył się po raz pierwszy w 1972 roku, jest drugim najstarszym po Annecy festiwalem filmowym, który jest w całości poświęcony animacji i jednym z najważniejszych na świecie festiwali poświęconych tej tematyce

Co roku w festiwalowym programie można znaleźć jakiś polski akcent. Tym razem było podobnie, w konkursach można  było zobaczyć „Księżyc” Tomka Popakula , „Wizytę” Mateusza Jarmulskiego „Własne śmieci” Darii Kopiec oraz uhonorowane nagrodą Dušana Vukotića  „Jestem tutaj”  Julii Orlik.

Najlepszy film studencki festiwalu opowiada o starszym mężczyźnie, który opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach z dnia na dzień coraz silniejszych. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić opiekę z  pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać  opieka nad chorą co prowadzi do wielu sprzeczek.

Listę wszystkich nagrodzonych filmów można znaleźć tutaj.