FILMY KFF SALES&PROMOTION NA MIĘDZYNARDOWYCH FESTIWALACH W CZERWCU

Przed nami pierwszy wakacyjny miesiąc. Pandemia nie ustępuje, ale coraz więcej festiwali decyduje się na swoje hybrydowe odsłony, więc część produkcji będzie miała szansę pojawić się również na dużych ekranach. Wśród takich filmów znalazły się również polskie filmy z naszego katalogu. Nasze produkcje będzie można oglądać m.in. w Grecji, Chorwacji, Nowej Zelandii czy Francji.

Pierwszy tydzień czerwca będzie wyjątkowo owocny pod względem pokazów krótkich metraży znad Wisły. Oficjalnie rozpocznie go pokaz konkursowy „Acid Rain” Tomka Popakula na Prague Short Film Festival w Czechach. Trzy animowane shorty znalazły się w konkursach Brooklyn Film Festival –„Jestem tutaj” Julii Orlik, „Własne śmieci” Darii Kopiec i „Dalej jest dzień” Damiana Kocura.

Grecki festiwal Peloponnisos International Documentary Festival przeniósł się na czerwiec. W konkursowym programie znalazł się „Wiatr. Thriller dokumentalny” . Film Michała Bielawskiego będzie można zobaczyć również w Wielkiej Brytanii na Ramsgate International Film & TV Festival.

Festiwalem z największą ilością pokazów polskich filmów będzie World Festival of Animated Film – Animafest w Zagrzebiu, gdzie swoje pokazy będą miały:: „Księżyc” Tomka Popakula, „Własne śmieci” Darii Kopiec, „Jestem tutaj” Julii Orlik, (wszystkie w konkursach) oraz „Wizyta” Mateusza Jarmulskiego.

Swoją światową premierę na Tribeca Film Festival, jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Stanach Zjednoczonych, będą miały „Popioły” Joanny Dudek. W czerwcu bardzo popularne na międzynarodowych festiwalach będzie „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak, które znalazło się w konkursach między innymi Norwegian Short Film Festival, polskiego Short Waves Festival czy hiszpańskiego Cinema Jove w Walencji. W programie tego ostatniego festiwalu znajdą się również „Alicja i żabka” Olgi Bołądź oraz „Dalej jest dzień” Damiana Kocura.

Drugim festiwalem z dużą ilością polskich produkcji w programie jest Annecy International Animation Film Festival, jedna z najważniejszych imprez filmowych poświęconych sztuce animacji. Szansę na nagrody ma „Księżyc” Tomka Popakula.

W połowie czerwca rozpocznie się ZagrebDox – International Documentary Film Festival. W konkursach znalazł się „Zwyczajny kraj” Tomasza Wolskiego. W podobnym czasie odbędzie się ECOFEST 2021, International Ecology Film Festival w Rumunii. Tam o nagrody ubiegać się będzie „Żalanasz- pusty brzeg” Marcina Sautera. Na włoskim Euganea Film Festival jury będzie miało okazję nagrodzić „Wieloryba z Lorino” Macieja Cuske.

Dużą liczbą pokazów w czerwcu będzie mogła się pochwalić również Julia Orlik, autorka „Jestem tutaj”. Oprócz wymienionych wyżej festiwali, animacja znalazła się również sekcji pozakonkursowej międzynarodowego festiwalu w Szanghaju, a także konkursach szwajcarskiego Festival du Film d’Animation de Savigny i czeskiego festiwalu Anifilm. W czasie  tego ostatniego wydarzenia na nagrody liczyć mogą również „Ja i moja gruba dupa” Pysmak, „Własne śmieci” Darii Kopiec i „Się zjada” Edyty Adamczak.

W drugiej połowie czerwca „Dalej jest dzień” Damiana Kocura będzie miał swój pokaz na słoweńskim Festival of Migrant Film.

Czerwiec zostanie zamknięty przez międzynarodowy festiwal krótkich metraży w Palm Springs, w programie którego znalazło się pięć polskich tytułów: „Alicja i żabka” Olgi Bołądź, „Cztery filiżanki kawy albo trzy Sebastiana Łacha, „Jestem tutaj” Orlik, „Własne śmieci” Kopiec i „We have one heart” Katarzyny Warzechy.

 

POLISH DOCS PRO AT SSD 2021 – CATALOGUE