W tym roku w sekcjach konkursowych znalazło się dziewięć polskich krótkometrażowych produkcji: pięć dokumentów, jedna fabuła oraz trzy animacje.
Nagroda za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny w konkursie międzynarodowym trafiła do „Więzi” Zofii Kowalewskiej. Film to opowieść o Czterdziestej piątej rocznicy małżeństwa. Barbara i Zdzisław mogliby być z siebie dumni, gdyby nie fakt, że mąż na osiem lat opuścił żonę dla kochanki. Jednak teraz wspólnie spędzają starość – choć, jak twierdzi Barbara, gdyby nie chore nogi Zdzisław dalej „wierzgałby po Krakowie”. Mimo dawnej urazy, codziennych problemów z rachunkami, zajętą łazienką i przestawianiem mebli, łączy ich trudna do zdefiniowania więź.
Natomiast Santa Lucia dla najlepszego filmu animowanego powędrowała do „Ciała obcego” Marty Magnuskiej. Film to historia o tym co wydaje się być zupełnie obce, a jest nam najbliższe. O przemianie wewnątrz i na zewnątrz. Obce ciało w animacji żyje własnym życiem. Nie pozbędziesz się go, jest z Tobą na zawsze, potrzebujesz go. Pogłaszcz swoje obce ciało, nie próbuj golić jego długiej, szorstkiej sierści.
Oprócz filmów które walczyły o festiwalowe nagrody, widzowie w Bogocie mogli zobaczyć prawie dwadzieścia polskich dokumentów krótkometrażowych dzięki programowi Focus on Polish Docs. W programie znalazły się zarówno filmy zaliczane do klasyki polskiego dokumentu, jak i nowe filmy młodego pokolenia dokumentalistów, które zdobyły już uznanie na międzynarodowych festiwalach.
Więcej informacji znajduje się na stronie festiwalu.