Tegoroczna, 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage rozpoczęła się w minioną sobotę, 14 listopada i potrwa do najbliższej soboty 21 listopada. Do udziału w sekcjach konkursowych festiwalu zaproszono w tym roku siedem polskich filmów krótkometrażowych.
Cztery tytuły obejrzeć można będzie w Konkursie Studenckim. Dwa z nich – „Ameryka” Aleksandry Terpińskiej i „To, czego chcę” Damiana Kocura reprezentują Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Dwa pozostałe – „Dni z moim tatą” Miłosza Kasiury i „post mortem” Jakuba Kasiury – PWSFTviT w Łodzi.
„Ameryka” to opowieść o dwóch nastolatkach, które dla zabicia czasu wyruszają w podróż autostopem. Ta niewinna na pozór przygoda na zawsze zmienia ich życie. O młodych ludziach opowiada też „To, czego chcę”. Bohaterowie tego filmu to młoda matka samotnie wychowująca dziecko i marząca o karierze cheerliderki oraz chłopak, który całe życie poświęca ukochanej drużynie piłkarskiej i psu. Ich spotkanie prowadzi do serii nieoczekiwanych wydarzeń. Akcja filmu „Dni z moim tatą” rozgrywa się w przestrzeni wspomnień bohatera, który spędza ostatnie dni z chorym na demencję starczą ojcem. W „post mortem” obserwujemy natomiast jak chłopiec i starszy mężczyzna wypływają na ryby. W wodzie znajdują ciało dziewczyny…
W Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych biorą udział trzy polskie produkcje – „Plus minus, czyli podróże muchy na Wschód” Bogdana Dziworskiego, „Kontrapunkt” Andrzeja Papuzińskiego oraz „W cieniu” Magdaleny Budzyń i Magdaleny Szydłowskiej.
„Plus minus czyli podróże muchy na Wschód” to dziennik z podróży artysty do Gruzji i zarazem fantasmagoryczna historia o kulcie Józefa Stalina – postaci szczególnej w dzieciństwie Dziworskiego. Bohaterem „Kontrapunktu” jest Michał Batory – pracujący we Francji polski twórca plakatów teatralnych, filmowych i baletowych, a także promujących wystawy i wydarzenia muzyczne. Portretem artysty jest również „W cieniu” – film ukazujący sylwetkę operatora Ryszarda Lenczewskiego.
Marcel Łoziński odbierze w Bydgoszczy Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym i z tej okazji w programie festiwalu znalazła się retrospektywa jego twórczości. W jej ramach festiwalowa publiczność będzie miała okazję zobaczyć między innymi, „Poste restante”, „Wszystko może się przytrafić” czy nominowane do Oscara „89 mm od Europy”.
Organizatorzy Camerimage skierowali w tym roku szczególną uwagę na filmy wyprodukowane przez Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W specjalnej sekcji poświęconej filmom z WRiTV zaprezentowanych zostanie aż dziewiętnaście filmów. Niektóre z nich, jak „Sezon na kaczki” Julii Ruszkiewicz, „Za horyzont” Kuby Czekaja, „Brzydkie słowa” Marcina Maziarzewskiego, „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej, czy „Las cieni” Andrzeja Cichockiego były w ubiegłych latach laureatami festiwalu. Inne, jak „Rwetes” Kuby Czekaja, „Nóż w wozie” Vity Drygas, „Chwila” Piotra Domalewskiego, „Lato miłości” Marcina Filipowicza, czy „Źle nam z oczu patrzy” Arka Biedrzyckiego to najnowsze katowickie produkcje, które są pokazywane na festiwalach filmowych na całym świecie.
Co więcej, filmy krótkometrażowe będą też wyświetlane w Pokazach Specjalnych. Do udziału w nich zaproszono filmy "Hycel" Darii Woszek, "Umbra" Urszuli Nawrot oraz "Once again" Adriana Kilara.
Więcej informacji o festiwalu Camerimage znaleźć można na jego stronie internetowej.