„POROZMAWIAJ Z NIM”DOCENIONE W MADRYCIE

Ośmiominutowa animacja Agaty Prętki zdobyła w miniony weekend kolejną nagrodę. Film pokazano i nagrodzono w ramach 21. Semana de Cine Experimental w Madrycie.

W sumie czterdzieści dwa filmy zakwalifikowały się do tegorocznej odsłony Tygodnia Kina Ekperymentalnego, który odbył się między 19 a 25 listopada w Madrycie. Polskę reprezentowały aż dwie animacje – pokazywane już za granicą „Porozmawiaj z nim” Agaty Prętki a także „Ognisty ptak” zrealizowany wykorzystaną w nowatorski sposób techniką plastelinową. Ostatecznie, to wspominany wyżej film Agaty Prętki otrzymał trzecią nagrodę Instytutu Kinematografii i Sztuk Wizualnych (ICAA) w kategorii "Najlepszy Film Wyprodukowany przez Szkolę Filmową".

Jak mówi autorka: w animacji "Porozmawiaj z nim" chciałam poruszyć problem natłoku informacji w otaczającym nas świecie. Powiedzieć nie tylko o potrzebie filtracji tego czym ciągle jesteśmy bombardowani, ale też o potrzebie bycia wysłuchanym oraz wyrażenia własnych myśli. Połączenie kilku technik animacji pozwoliło mi przedstawić świat, w którym żyjemy jako rzeczywistość przeplatającą się z imaginacją. Film powstał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pod koniec 2010 roku.  

 

Podczas festiwalu, oprócz wielu wydarzeń i pokazów towarzyszących odbyła się także retrospektywa filmów Piotra Dumały połączona z wystawą prac animatora w trzydziestą rocznicę pracy twórczej.

Więcej na temat festiwalu można znaleźć tutaj