Pomyślny bieg zdarzeń dla Poza zasięgiem Jakuba Stożka rozpoczął się na 50. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film miał swoją polską premierę, a Stożek otrzymał nagrodę Złotego Smoka dla najlepszego reżysera w Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w jury tego konkursu zasiadał Todd Luoto, który zajmuje się tworzeniem programu pokazów krótkich metraży na festiwalu w Sundance. Bardzo pozytywnie wspominając film Jakuba Stożka, Todd Luoto nieoficjalnie przyznaje, że dzięki zapoznaniu się z tym dokumentem na Krakowskim Festiwalu Filmowym zdecydował o zakwalifikowaniu Poza Zasięgiem do programu Sundance Film Festival.
Sundance Film Festival należy do jednych z najważniejszych imprez filmowych na świecie. Wspierany przez Sundance Institute, czyli non-profitową organizację założoną prze Roberta Redforda w 1981 roku, festiwal ten stanowi dla prezentowanych na nim filmów furtkę do światowej kariery. Warto podkreślić, że filmy te są zazwyczaj niezależnymi produkcjami i właśnie to składa się na główny cel Sundance Film Festival – odkrywanie, promowanie i wspieranie kina niezależnego, lecz jednocześnie oryginalnego i pełnego potencjału o skali międzynarodowej. Powyższe stwierdzenia nie są przesadne, jeśli przywoła się tytuły, które na festiwalu w Sundance pokazano i zaowocowało to szerokim uznaniem globalnej publiczności i prezentacją na wielu innych imprezach filmowych na świecie. Mowa tu o takich filmach, jak: Maria Full of Grace, The Cove, Hedwig and the Angry Inch, An Inconvenient Truth, Precious, Trouble the Water Little Miss Sunshine czy Napoleon Dynamite.
Sundance Film Festival odbędzie się w dniach 20 – 30 stycznia 2011 roku w Salt Lake City w Stanie Utah. Impreza ta opiera się na kilku programach konkursowych oraz pozakonkursowych. Obok konkursu filmów dokumentalnych czy konkursu najnowszych amerykańskich produkcji, znajduje się również Shorts Programme, w którym pokazywane są nie tylko krótkie fabuły, ale również animacje i krótkometrażowe dokumenty, spełniające jeden najważniejszy warunek – ich krótka forma powinna być odzwierciedleniem oryginalności i zastosowania niekonwencjonalnych reguł filmowej opowieści. Kwalifikacja Poza zasięgiem może zatem być dowodem na to, że Jakub Stożek bez wątpienia takie kryteria spełnia.
Poza zasięgiem to historia dwóch nastolatek, które od wczesnych lat dzieciństwa wychowywały się bez matki, ucząc się w ten sposób ogromnej samodzielności, nabierając odpowiedzialności i życiowej odwagi. Ich niezwykle dojrzałą decyzją staje się próba nawiązania kontaktu z matką i odbudowania rodzinnej więzi.
Jakub Stożek jest absolwentem Wydziału Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Jego debiut dokumentalny Poza zasięgiem został wyprodukowany przez DARKLIGHTFILM STUDIO
Więcej informacji można znaleźć na stronach: