DOCS: „SĘDZIOWIE POD PRESJĄ” WYGRYWAJĄ W WILNIE

Dokument Kacpra Lisowskiego został uznany najlepszym filmem konkursu IMPACT na litewskim Human Rights Inconvenient Film Festival.

Festiwal Filmów o Prawach Człowieka „Inconvenient Films” to odbywające się co roku wydarzenie poświęcone filmom poruszającym ważne, aktualne kwestie dotyczące praw człowieka. Pierwsza edycja odbyła się w 2007 roku. Na festiwal zapraszani są nie tylko filmowcy z całego świata, ale również aktywiści i organizatorzy wydarzeń walczących o lepsze jutro. Organizatorzy festiwalu dążą do poszerzenia horyzontów widzów, zależy im na uświadamianiu i aktywizowaniu publiczności.

W tym roku w jednej z sekcji konkursowych pokazywano „Sędziów pod presją” Kacpra Lisowskiego. Dokument został uznany najlepszą produkcją tego konkursu.

„Sędziowie pod presją” to opowieść o niepokornych sędziach, którzy stają w obronie Konstytucji oraz trójpodziału władzy. Jednym z nich jest sędzia Igor Tuleya, który wbrew naciskom wydaje wyroki niekorzystne dla rządzących. Dla władzy jest wrogiem numer jeden; dla protestujących obywateli – twarzą sędziowskiego buntu. W filmie widzimy konsekwencje jego bezkompromisowej postawy, przyglądamy się, jak polityczna presja wpływa na jego życie. Jednocześnie jesteśmy świadkami niezwykłej solidarności, którą okazują mu zarówno sędziowie, jak i zwykli obywatele. Tymczasem demontaż państwa prawa ujawnia się z całą jaskrawością. Po rozstrzygnięciu upolitycznionego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji przez Polskę przetacza się największa fala demonstracji w historii. Sędziowie wychodzą na ulice, by stanąć ramię w ramię z obywatelami w obronie praworządności.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.