ANIM: „TAKIE CUDA SIĘ ZDARZAJĄ” I PODWÓJNIE W TEN WEEKEND WYGRYWAJĄ

Animacja Barbary Rupik ma bardzo dobrą passę. Tym razem krótkometrażowa produkcja zwyciężyła na Riga International Film Festival i została wyróżniona na 64. International Film Festival BRNO16.

Zgodnie z tytułem „Takie cuda się zdarzają” i animacja Barbary Rupik otrzymała aż dwie nagrody w jeden weekend. Film zachwycił jury festiwalu w Rydze, który uznał go najlepszą produkcją imprezy. Podczas BRNO16 również doceniono animację przyznając jej wyróżnienie.

Pewnego dnia, wszystkie figury w okolicy ożywają. Wychodzą z przydrożnych kapliczek, opuszczają postumenty i nieśpiesznie ruszają przed siebie, wszystkie w tym samym kierunku. Nie zatrzymują się nawet na chwilę. Ludzie z rosnącym niepokojem obserwują to zjawisko. Nikt z nich nie wie, dlaczego figury odchodzą i dokąd zmierzają. Tylko mała dziewczynka, o ciele bez kości, zachwyca się pochodem niezwykłych postaci. Bez mięśni idą, choć iść nie powinny. Jakie to dziwne!

Riga International Film Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w regionie. Festiwal prezentuje różnorodne gatunkowo produkcje z Łotwy i reszty świata. Organizatorzy obrali sobie za cel promowanie kultury filmowej, umożliwienie twórcom prezentację swoich dzieł oraz zapewnienie publiczności dostępu do różnych filmowych doświadczeń. Podczas festiwalu przyznawane są nagrody dla wybitnych osiągnięć w dziedzinie kina. Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej lub w aktualnych źródłach filmowych i kulturalnych. Wszystkich laureatów można znaleźć tu.

BRNO 16 to międzynarodowy festiwal filmów krótkometrażowych. To jedna z najstarszych imprez filmowych w Czechach, a najstarszy jeśli chodzi o tematykę, gdyż to pierwsze tego typu wydarzenie na świecie, które w całości jest dedykowane krótkim formom filmowym. Festiwal po raz pierwszy odbył się w 1960 roku i od tamtej pory odbywa się regularnie bez większych zakłóceń. Na festiwalu prezentowane są różnego rodzaju filmy, nie brakuje awangardy, eksperymentów, animacji, fabuł. Dzieł profesjonalnych i studenckich. Program jest bardzo bogaty, poza filmami na uczestników czekają warsztaty, wystawy czy panele dyskusyjne. Nazwa festiwalu odnosi się do taśmy 16mm. Listę nagrodzonych w tym roku filmów można znaleźć tutaj.