SIEDEM SEANSÓW NA SIEDMIOLECIE SZKOŁY WAJDY

Szkoła Wajdy skończyła w tym roku siedem lat. Z tej okazji zaplanowała w warszawskim Kino Labie (w dniach 26-29 listopada, bilety 7 zł) serię siedmiu wyjątkowych projekcji, prezentujących najciekawsze, najczęściej nagradzane filmy, wyprodukowane przez Szkołę.

Terminy pokazów filmów dokumentalnych:

26.11; czwartek, godz. 20.30:
Popatrz, Kuracja
 
27.11; piatek; godz. 18.00:
Cielaczek, Gadzio, Londek, Przełamując mury
 
27.11; piątek; godz. 20.00:
Felgarz z Woli, Kredens, Henio, idziemy na Widzew
 
28.11; sobota; godz. 18.00:
Przy rzece, Pogodna, Kierunek: Islandia
 
28.11; sobota; godz. 20.00:
Cisza , Za płotem, Koniec ulicy
 
29.11; niedziela; godz. 18.00:
PRL de luxe, Na działce, Kilka mniejszych wygranych
 
29.11; niedziela; godz. 20.00:
Andrzej Wajda: róbmy zdjęcie!, Ekipa

Szkoła Andrzeja Wajdy łączy edukację z produkcją filmową – zarówno dokumentalną, jak i fabularną – aktywnie wspierając młodych, utalentowanych twórców. Działa według zasady „od pomysłu do realizacji”: uczestnicy kursów kręcą swoje własne filmy. Oferuje opiekę artystyczną i produkcyjną na każdym etapie realizacji filmów, zapewnia optymalne warunki do twórczej pracy i kontakt z najważniejszymi postaciami światowego kina. Szkoła Wajdy działa też jako niezależna firma produkcyjna – realizuje filmy debiutantów i młodych profesjonalistów. Na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2008 Szkoła otrzymała nagrodę dla Najlepszego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych.
 
Szkoła wyprodukowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, które były pokazywane na ponad 300 festiwalach (m.in. Berlinale, Cannes, IDFA, DOKLeipzig, Clermont-Ferrand) i wielokrotnie nagradzane: Grand Prix na Festiwalu Filmowym Aye Aye we Francji w 2008 („Gadzio” reż. Kryspin Pluta), nagroda dla Najlepszego Dokumentu i Nagroda Publiczności na niemieckim festiwalu GoEast Wiesbaden w 2008r. („Przy rzece” reż. Magdalena Kowalczyk), Nagroda dla Najlepszego Dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Curta Cinema 2007 w Rio de Janeiro  („Na działce” reż. Thierry Paladino), Grand Prix na Cinema du Reel w Paryżu w 2005r. („Za płotem” reż. Marcin Sauter).
 
Do grona wykładowców i opiekunów artystycznych realizowanych filmów zaliczają się najsłynniejsi, doświadczeni filmowcy, m.in.: Marcel Łoziński, Jacek Bławut,Vita Żelakeviciute, Andrzej Titkow i inni.