SUKCESY POLSKICH DOKUMENTALISTÓW W IRANIE

Dwie rodzime produkcje dokumentalne, “Chemia” i “Matka”, zostały uhonorowane najwyższymi laurami – każdy w swojej kategorii – na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Cinema Vérité” w Teheranie.


ChemiaPawła Łozińskiego to zbiorowy portret pacjentów kliniki onkologicznej w Warszawie. Bohaterowie, przyjmując kolejną porcję „chemii”, rozmawiają o sprawach codziennych, o ich ulubionych potrawach, ślubnych sukniach, ale także o planach na przyszłość, o marzeniach, o strachu i lękach.

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych w kategorii Średni Metraż na irańskim festiwalu przyznało „Chemii” pierwszą nagrodę za „wybór najistotniejszych i jednocześnie pięknych ujęć odzwierciedlających wewnętrzne uczucia bohaterów, którzy zmagają się z pytaniami o życie oraz śmierć, nadzieję oraz ból, ukazując poprzez chorobę i cierpienie niezwykłą siłę człowieczeństwa”.

W Międzynarodowym Konkursie Filmów Krótkometrażowych główną nagrodę otrzymał film „MatkaJakuba Piątka, ex equo ze słowackim dokumentem „Arsy-Versy” w reżyserii Miro Remo. „Matka” to wzruszająca opowieść o star­szej kobiecie odwiedzającej regular­nie swojego syna w więzieniu. Spotkanie w sali widzeń trwa godzinę – na kolejne bohaterowie muszą zaczekać kilka tygodni.

W konkursie na festiwalu „Cinema Vérité” znalazła się również etiuda dokumentalna Mateja BobrikaTam, gdzie słońce się nie spieszy”, zaś w ramach programu pozakonkursowego zaprezentowano film Beaty DzianowiczLatawce”, który stanowi zapis współ­czesnego Kabulu z per­spek­tywy afgań­skiego siedem­nastolatka. Co więcej, w cyklu „Women & Documentary” pojawił się film „PogodnaRenaty Gabryjelskiej, ukazująca skom­plikowaną relację między matką i córką.

Tegoroczna, czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Cinema Vérité” w Iranie odbyła się w dniach 8 – 12 listopada. Organizatorem tej filmowej imprezy jest DEFC (Documentary and Experimental Film Center), czyli jedno z największych na Bliskim Wschodzie ośrodków produkcji, dystrybucji i – przede wszystkim – promocji filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych oraz eksperymentalnych. DEFC realizuje kilkadziesiąt filmów rocznie, współpracując również z międzynarodowymi producentami i stacjami telewizyjnymi.

Szczegółowe informacje na stronie: defc.ir