DOCS: „SYNDROM HAMLETA” W PROGRAMIE IDFA SPECIAL

Jeden z najważniejszych festiwali na świecie organizuje specjalne pokazy wybranych nagradzanych dokumentów ostatnich miesięcy. Wśród wyselekcjonowanych tytułów znalazł się „Syndrom Hamleta” duetu Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski.

IDFA Specials to jak sama nazwa wskazuje specjalne wydarzenie organizowane przez jeden z najważniejszych festiwali poświęconych filmom dokumentalnym. Na uczestników czekają premierowe pokazy specjalnie wyselekcjonowanych dokumentów. Wydarzenie jest niejako zapowiedzią samego festiwalu.

W tym roku wśród wybranych filmów znalazł się najnowszy dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Wojna mocno odcisnęła się na pokoleniu młodych Ukrainców.  Kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę w 2022 r. piątka bohaterów, zainspirowanych motywami „Hamleta”, wraca na scenie do brutalnych doświadczeń ostatnich lat, próbując przezwyciężyć swoje traumy. Każdy z bohaterów na swój sposób zmaga się z rozczarowaniem, bezsilnością czy gniewem. SŁAWIK jako żołnierz przeszedł przez prawdziwe piekło wojny i niewoli. KATIA chce, by matka w końcu wybaczyła jej pójście na front. RODION uciekł z ogarniętego konfliktem Donbasu i jako osoba LGBT zmaga się z rosnącą homofobią w porewolucyjnej Ukrainie. ROMAN, który jako sanitariusz wojenny ratował rannych żołnierzy, wciąż walczy z traumatycznymi wspomnieniami. OKSANA, która  jako aktorka zmaga się na froncie artystycznym. Jednak co znamienne, dla nich wszystkich bez względu na to jakie wartości reprezentują ostatnie lata były serią wstrząsających doświadczeń, które brutalnie odcisnęły się na ich psychice. Dla każdego z nich teatralna scena staje się trybuną, z której mogą wykrzyczeć swoje żale zadając sobie równocześnie hamletowskie pytanie: być albo nie być?. 

Pokaz „Syndromu Hamleta” odbędzie się już 28 września . Będzie to niderlandzka premiera filmu.

Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć tutaj.