„Córka” nagrodzona w Grecji i na Dwóch Brzegach
W sekcji Wide Lens 5. edycji greckiego festiwalu Taratsa International Film Festival film „Córka” Mary Tamkovich otrzymał aż dwie nagrody: dla najlepszego filmu oraz za najlepsze zdjęcia.
Wcześniej reżyserka z Warszawskiej Szkoły Filmowej za swój film została nagrodzona również na festiwalu Dwa Brzegi. Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych w składzie Gabriela Muskała (aktorka, dramatopisarka), Urszula Antoniak (reżyserka, scenarzystka filmowa) i Piotr Domalewski (aktor, reżyser, scenarzysta) przyznało „Córce” Wyróżnienie „za film, któremu pomimo krótkiej formy znakomicie udało się pokazać długą drogę dochodzenia do sprawiedliwości; drogi tym trudniejszej, że przebytej w systemie, gdzie prawo nie funkcjonuje”. Warto podkreślić, że film wyróżniono spośród 34 produkcji filmowych z całego świata.
Dodatkowo wyróżniono Marę Tamkovich statuetką „She’s Mercedes”. Inicjatywa ta skierowana jest do kobiet różnych profesji, które wzajemnie się inspirują, dzielą spostrzeżeniami na temat osiągnięć w pracy zawodowej, życia prywatnego, realizowania pasji i właściwego zbalansowania wszystkich dziedzin życia.
Film Mary Tamkovich w najbliższym czasie zostanie zaprezentowany festiwalach w Austrii (Linz International Short Film Festival), Bośni i Hercegowinie (Jahorina Film Festival) oraz Armenii (Sose International Film Festival). Przed twórcami filmu również projekcje podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Konkursie Filmów Krótkometrażowych.
„Gwiazda Piołun” wśród najlepszych tytułów roku 2018
Film dokumentalny „Gwiazda Piołun” w reżyserii Adeliny Borets zostanie pokazany na 34. Warszawskim Festiwalu Filmowym w Sekcji Najlepsze Polskie Krótkometrażowe Filmy 2018 (Granice świata) wśród 19 tytułów, które w tym roku dla selekcjonerów 34. WFF okazały się najciekawsze wśród polskich produkcji krótkometrażowych.
„Gwiazda Piołun” zakwalifikowała się również do udziału w konkursie na 29. New Orleans Film Festival, kwalifikującym do nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
„Wieczne cienie” w RPA, Iranie i na Tajwanie
W programie tej ostatniej imprezy znajdzie się także krótkometrażowy film fabularny „Wieczne cienie”, w reżyserii Marka Leszczewskiego. Warto wspomnieć, iż film ten w najbliższym czasie będzie prezentowany w oficjalnej selekcji Cape Town International Film Market and Festival (Kapsztad, RPA), dostał się także na Art for Peace Festival w Iranie i Kaohsiung Film Festival na Tajwanie. Udaną festiwalową podróż ma przed sobą krótki film fabularny „Jezioro” w reżyserii Catherine Kasimy Kandy. Obraz ten będzie m.in. pokazywany podczas festiwali w Grecji (Symi International FF), na Ukrainie (Cinemaway) oraz USA (Planet 9 FF, Buskopolis Festival of Cinematic Oddities).
„Karteczki” w USA
Fabularna etiuda „Karteczki” w reżyserii Andrzeja Święcha weźmie udział w konkursie pierwszego dziecięcego festiwalu filmowego, który kwalifikuje do nominacji do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej – 35. Chicago Children’s Film Festival. To jedna z najstarszych na świecie imprez skierowanych do młodych widzów. „Karteczki”, nagrodzone dotychczas m.in. w Korei Południowej będą prezentowane także w konkursie rozpoczynającego się 26 września 10. Charlotte Film Festival w Karolinie Północnej.
Więcej informacji: www.szkolafilmowa.pl.
źródło: informacja prasowa