FILMY KFF SALES&PROMOTION NA MIĘDZYNARDOWYCH FESTIWALACH W KWIETNIU

Sytuacja na świecie wciąż nie pozwala cieszyć się festiwalami w pełni, na szczęście filmowymi seansami można cieszyć się również w wersji online. Kwiecień jest kolejnym miesiącem, w którym polskie filmy będzie można oglądać na międzynarodowych festiwalach w większości w wersjach internetowych. A takich pokazów będzie całkiem sporo, bo nasze filmy cieszą się niesłabnąca popularnością.

Na początku miesiąc w Korei Południowej była okazja zobaczyć „Hardą” Marcina Polara i „Wiatr. Thriller dokumentalny” Michała Bielawskiego. Filmy były pokazywane podczas 6. edycji Ulju Mountain Film Festival. Pierwszy z filmów trafił do sekcji konkursowej również na Wasatch Mountain Film Festival w Stanach Zjednoczonych.

Kwietniowe pokazy polskich filmów krótkometrażowych rozpoczną się we Francji, od European Film Festival of Lille, w konkursie którego znalazły się dwie produkcje: „Marcel” Marcina Mikulskiego oraz „Tunel” Julii Benedyktowicz. Zaraz po nim rozpoczną się dwa festiwale w Stanach Zjednoczonych – GLAS Animation Festival z „Jestem Tutaj” Julii Orlik w repertuarze oraz Aspen ShortFest, na którym będzie pokazywane „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy.

Kwiecień to będzie kolejny miesiąc w którym międzynarodowa publiczność i festiwalowi jurorzy będą mieli okazję docenić animowany dokument Warzechy. „We Have One Heart” odwiedzi jeszcze dwa inne amerykańskie festiwale – Seattle International Film Festival, San Francisco International Film Festival.

Zdecydowanie jednym z najważniejszych festiwali dla polskich shortów w kwietniu będzie holenderski Go Short, w programie którego znalazło się miejsce dla czterech polskich produkcji. Do jego sekcji konkursowych zakwalifikowały się „Jestem Tutaj” Julii Orlik, „Ja i moja gruba dupa” Yelyzavety Pysmak oraz „Księżyc” Tomka Popakula, z kolei „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy będzie miało swoje pokazy w sekcji pozakonkursowej. Film Warzechy zakwalifikował się również do Movies that Matter Festival. „Dom w skorupce” Renaty Gąsiorowskiej dostał się do konkursu New Point of View – European Online Competition, z kolei „Noamia” Antonio Galdameza ma szanse na nagrody na serbskim Martovski Festival.

Do konkursu Cleveland International Film Festival zaproszono „Family2” autorstwa Yifan Sun. Z kolei podczas brazylijskiego International Documentary Film Festival It’s All True o nagrody ubiegać się będzie Dad you’ve never hadDominiki Łapki.  Szansę na kolejną statuetkę ma w tym miesiącu również film „Gruba Kaśka” Julii Pełki. Dokument zostanie oceniony przez jurorów niemieckiego goEast Film Festival.

W trzecim tygodniu kwietnia odbędą się kolejne dwa festiwale w Stanach Zjednoczonych, które wyświetlają polskie produkcje na swoich ekranach. W konkursie festiwalu filmowego w Atlancie znalazł się „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej, a na OUTShine Film Festival Miami o nagrody walczyć będzie „Noamia” Antonio Galdameza. Dwa tytuły będą również pokazywane na festiwalach na Dalekim Wschodzie: „Jestem Tutaj” Julii Orlik zakwalifikowało się na Busan International Short Film Festival w Korei.

Najliczniejsza reprezentacja polskich krótkich metraży w kwietniu znajdzie się na Short Film Biennale Vicenza. Włoski festiwal zrobił przegląd kina znad Wisły, zawierając w swoim programie „The Vibrant Village” Weroniki Jurkiewicz, „Story” Joli Bańkowskiej, „Porachunki” Zuzanny Grajcewicz, „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały, „Koniec Widzenia” Grzegorza Mołdy, „O Jezu” Betiny Bożek, „Cipkę” Renaty Gąsiorowskiej i „Wnętrze lwa” Karola Lindholma.

Na przełomie kwietnia i maja odbędzie się kolejna edycja jednego z najważniejszych festiwali poświęconych kinu dokumentalnemu. W programie Hot Docs Canadian International Documentary Festival znalazł się też reprezentowany przez agencję film  „Powiedz mi coś jeszcze” Martyny Peszko.