ANIMACJA PREWENCKIEGO ZWYCIĘŻA ANIMATEKĘ!

W sobotę, 8 grudnia, w słoweńskiej Lublanie dobiegła końca 9 edycja festiwalu Animateka. W programie festiwalu spotkało się aż 12 polskich filmów, jeden z nich – „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy” zdeklasował rywali zdobywając Grand Prix festiwalu.

Spośród 43 filmów, które trafiły do konkursu Animateki najlepszy okazał się „Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy” w reżyserii Pawła Prewenckiego – mroczna historia o dziadku i nieposłusznych wnukach, które nie chcą jeść zupy. Przyznając nagrodę Maestro® Jury Grand Prix jury uzasadniło swój wybór w następujący sposób: hipnotyzująca animacja Prewenckiego zabiera nas w tajemniczą podróż w głąb wyobraźni dwójki dzieci. Dramatyczna muzyka i imponująca animacja pozwoliły Prewenckiemu stworzyć enigmatyczny i wyjątkowy film, o którym nie sposób zapomnieć.

Film Pawła Prewenckiego od swojej międzynarodowej premiery na czeskim Anifest w kwietniu tego roku był pokazywany już na ponad dwudziestu zagranicznych festiwalach. Przed Animateką film nagrodziły festiwale Fest w Portugalii i Fantoche w Szwajcarii. Animacja powstała na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. 

W ramach tegorocznej edycji Animateki można było zobaczyć następujące polskie filmy: „Afternoon” Izabeli Plucińskiej, „Distance” Marcina Wojciechowskiego, „Papierowe pudełko” Zbigniewa Czapli, „Był sobie król” Tytusa Majerskiego, „Kinefakturę” Marcina Giżyckiego, „Skrzaty fortepianu” Magdaleny Osińskiej oraz wyprodukowną we współpracy z  Francją „Agnieszkę” Izabeli Bartosik-Burkhardt, „Gierki” Mai Tetłak, „Loading” Zofii Mikołajczak, „Konstruktora” Tessy Moult-Milewskiej oraz „Kwadratację” Michała Mroza.

Więcej o festiwalu na oficjalnej stronie ANIMATEKI