Europejska Nagroda Filmowa dla Łozińskiego

W sobotę, w niemieckim mieście Bochum, wręczono nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Najlepszym filmem krótkometrażowym uhonorowano "Poste Restante" Marcela Łozińskiego.

Czternastominutowy dokument "Poste Restante"jest historią adresowanego do Pana Boga listu, który wpłynął do Wydziału Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach. Ta prosta, lecz uniwersalna hostoria otrzymała już wiele nagród m.in. "Srebrnego Smoka" na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a operator Jacek Petrycki odebrał Nagrodę Discovery Networks Central Europe za zdjęcia na niedawno zakończonym festiwalu "Camerimage".  

"Poste Restante" nominację do EFA otrzymało z rąk przedstawicieli Europejskiej Akademii Filmowej podczas 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Film Łozińskiego kandydował do nagrody z dwunastoma innymi filmami krótkimi, które nominacje otrzymały kolejno na europejskich międzynarodowych festiwalach filmów krótkometrażowych w Ghent, w Cork, w Valladolid, w Anger,  w Berlinie, w Tampere, w Grimstad, w Edynburgu, w Krakowie, w Vila do Conde, w Sarajewie, w Wenecji i Dramie.

Warto dodać, że "Poste restante" to nie jedyny polski akcent w tegorocznych Europejskich Nagrodach Filmowych. Kontrkandydatem w kategorii krótkiego metrażu był inny nasz  dokument – "Szklana pułapka" w reżyserii Pawła Ferdka.

Nagrodę FIPRECI za fabularny "Tatarak" odebrał Andrzej Wajda (nominowany w kategorii Najlepszy Film Europejski razem z "33 scenami z życia" Małgorzaty Szumowskiej).

Wydany na DVD dokument Marcela Łozińskiego można jeszcze kupić m.in. w sklepie internetowym www.merlin.pl.

Zwiastun filmu można obejrzeć tutaj.
wicej o laureatach EFA 2009 tutaj