FILM „TONIA I JEJ DZIECI” MARCELA ŁOZIŃSKIEGO TRIUMFUJE W IRANIE

W dniach od 3 do 9 listopada w Teheranie odbyła się szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Cinema Vérité”. Wśród nagrodzonych filmów znalazł się obraz Marcela Łozińskiego „Tonia i jej dzieci”.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych „Cinema Vérité” organizowany jest przez Documentary and Experimental Film Center – organizację zajmującą się produkcją, dystrybucją i promocją filmów dokumentalnych, fabularnych, animowanych i eksperymentalnych. W tym roku w Teheranie odbyła się szósta edycja festiwalu. Główną nagrodę w  Międzynarodowym Konkursie Dokumentów Średniometrażowych zdobył film Marcela Łozińskiego „Tonia i jej dzieci”. Jury tak uzasadniło swój werdykt: „Nagroda przyznana została filmowi za estetyczną i techniczną doskonałość w ukazaniu sytuacji, które sprawiają, że uwikłana w nie osoba staje się ofiarą.”

 

Warto dodać, że na tegorocznej edycji festiwalu „Cinema Vérité” w sekcjach konkursowych pokazano aż siedem polskich tytułów. W konkursie średniometrażowym, obok „Toni i jej dzieci” udział wzięła „Argentyńska lekcja” Wojciecha Staronia. W konkursie krótkometrażowym widzowie zobaczyć mogli: „3 dni wolności” Łukasza Borowskiego, „Paparazzi” Piotra Bernasia, „Niebo” Jana P. Matuszyńskiego, „Magiel” Adrianny Dunin-Wąsowicz-Książek oraz „Decrescendo” Marty Minorowicz.

 

Więcej informacji o festiwalu tutaj.