„NIEBO” JANA P. MATUSZYŃSKIEGO WYRÓŻNIONE NA FESTIWALU DOCSDF W MEKSYKU

Festiwal DocsDF, którego gościem specjalnym w tym roku była Polska, dobiegł właśnie końca. W międzynarodowym konkursie dokumentów krótkometrażowych wyróżnienie specjalne zdobył film „Niebo” w reżyserii Jana Pawła Matuszyńskiego.

„Niebo” jest historią 38-letniego Roberta, który jest poważnie chory i jest z tego powodu… szczęśliwy. Wreszcie ma czas na robienie tego, o czym zawsze marzył. Malowanie zupełnie zmienia jego życie. Każdy dzień oznacza dla niego pracę nad kolejną ikoną. Jury Międzynarodowego Konkursu Dokumentów Krótkometrażowych siódmej edycji festiwalu DocsDF w składzie: Froylán Ramón Rascón, Ricardo Girlado i Taco Ruighaver postanowiło przyznać filmowi Jana P. Matuszyńskiego wyróżnienie specjalne.

 

Festiwal DocsDF odbył się w Mexico City w dniach od 8 do 18 listopada 2012. Gościem specjalnym jego tegorocznej, siódmej już edycji, była polska kinematografia dokumentalna. W sekcjach konkursowych, poza „Niebem”, meksykańska publiczność miała okazję obejrzeć „Przeżyć Afganistan” Małgorzaty Imielskiej. W ramach festiwalu zorganizowano również pokazy pozakonkursowe najlepszych dokumentów Krakowskiego Festiwalu Filmowego – Masters from Krakow oraz najnowszych polskich produkcji dokumentalnych odnoszących sukcesy na międzynarodowych festiwalach – Young Talents. Do Meksyku poleciała liczna delegacja polskich filmowców i osób pracujących w branży filmowej, którzy mieli okazję spotkać się z widzami oraz zaprezentować strategie dystrybucyjne polskich dokumentów na rynkach europejskich i międzynarodowych.

Więcej informacji o nagrodzonych filmach na oficjalnej stronie festiwalu DocsDF.