KOLEJNA NAGRODA DLA „ARGENTYŃSKIEJ LEKCJI”

Dobra passa filmu Wojciecha Staronia trwa – w minioną niedzielę 18 listopada „Argentyńska lekcja” została uznana za najlepszy film średniometrażowy odbywającego się w Montrealu festiwalu RIDM – Recontres Internationales du Documentaire de Montréal.

Ostatni miesiąc był dla „Argentyńskiej lekcji” naprawdę udany: film zdobył główną nagrodę Festiwalu Filmów Podróżniczych Detour 2012, został wyróżniony na kanaryjskim festiwalu MiradasDoc i nominowany do prestiżowej nagrody Spotlight Award. W ten weekend do trofeów filmu dołączyła nagroda dla najlepszego filmu średniometrażowego w konkursie międzynarodowym 15. edycji kanadyjskiego festiwalu filmów dokumentalnych Recontres Internationales du Documentaire de Montréal (RIDM). Jury tak uzasadniło swój werdykt: "Przyznajemy Grand Prize filmowi, który cechuje wyjątkowa wrażliwość i niezwykła zdolność zanurzenia widza w sportretowanym świecie paradoksalnej konfrontacji między dzieciństwem a dorosłością, w którym ciągle dochodzi do zamiany ról, a dzieci są zmuszone do pogodzenia rozmiarów ich świata, małych gestów i codziennych czynności z niewspółmiernie poważnymi pytaniami i przeszkodami, których nie są w stanie rozwiązać ani przezwyciężyć dorośli." 

 
Festiwal RIDM odbywa się w Montrealu od 1998 roku. Jego organizatorzy stawiają sobie za cel prezentację szerokiej publiczności najlepszych dokumentów pochodzących z Kanady i z całego świata. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku w międzynarodowym konkursie filmów średniometrażowych wyróżniono obraz Jakuba Stożka „Poza zasięgiem”.

 

Więcej informacji na oficjalnej stronie festiwalu RIDM.