International Short Film Festival Berlin (Interfilm) to jedno z najważniejszych wydarzeń w Europie poświęconych w całości filmom krótkometrażowym. Interfilm znajduje się na prestiżowej liście festiwali kwalifikujących do Oscara w aż dwóch kategoriach – krótkich animacji i krótkich fabuł. Berliński festiwal może się również poszczycić ogromną popularnością. Co roku liczba zgłoszeń przekracza 7 tysięcy, z czego wyłanianych jest 500 tytułów prezentowanych w niezwykle bogatym programie imprezy.
Obok sekcji poświęconych niemieckiej kinematografii znajdują się te dedykowane produkcjom międzynarodowym. Nie brakuje krótkich dokumentów, fabuł i animacji. W tym roku ta sekcja została poświęcona polskim filmom krótkometrażowym. Współorganizatorem polskiego programu jest Krakowska Fundacja Filmowa, a za jego współfinansowanie odpowiada Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Polski program jest podzielony na kilka części. W kilku z nich znajdziemy filmy reprezentowane przez agencję KFF Sales&Promotion. Dwa pierwsze bloki to pasma z animacjami. W bloku „Passions&Desires” będzie można zobaczyć „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej, „XOXO-pocałunki i uściski” Wioli Sowy, „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej, „Innego” Marty Magnuskiej, „III” Marty Pajek, „Łaźnię” Tomka Duckiego, „Tango tęsknot” Marty Szymańskiej oraz „Cipkę” Renaty Gąsiorowskiej. Z kolei w paśmie „Beyond Imagination” na widzów czekają „Story’ Joli Bańkowskiej, „Locus” Anity Kwiatkowskiej-Naqvi, „Czarna wołga” Marty Wiktorowicz, „Mój dziwy starszy brat” Julii Orlik, „Czerń” Tomka Popakula, „Na Zdrowie!” Pauliny Ziółkowskiej, “Druciane oprawki” Bartosza Kędzierskiego i „Kwadratura koła” Karoliny Specht.
W trzecim bloku „Mixed Feelings” publiczność zobaczy „Rezerwację” Wiktora Bojanowskiego oraz „Fascinatrix” Justyny Mytnik. W drugim z fabularnych bloków, który nazywa się „Turning the Tables”, znalazły się filmy „Bogdan i Róża” Mileny Dutkowskiej, „Krzyżówka” Jana Bujnowskiego, „Badylok” Karoliny Klapkowskiej, „Bajka na niespokojny sen” Nawojki Wierzbowskiej i „Porachunki” Zuzanny Grajcewicz.
Poza pokazami filmów zaplanowano również specjalny panel dyskusyjny poświęcony polskiej animacji oraz masterclass z operatorką Weroniką Bilską, która zasiada w Jury konkursu międzynarodowego. Z kolei Piotr Rosołowski został zaproszony do Jury konkursu dokumentalnego.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć tutaj.