“POZA ZASIĘGIEM” W ZIMOWEJ EDYCJI FUTURE SHORTS

Dokument „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka znalazł się w grupie sześciu filmów krótkometrażowych prezentowanych w zimowej odsłonie festiwalu Future Shorts. Program jest pokazywany między grudniem a lutym w 30 miastach Europy i świata.

Future Shorts jest jednym z największych objazdowych festiwali prezentujących filmy krótkometrażowe. Od listopada 2011 roku festiwalowe pokazy odbyły się w ponad 284 miastach, w 90 krajach gromadząc publiczność  45,000 widzów. Co trzy miesiące organizatorzy festiwalu przygotowują program długości filmu pełnometrażowego składający się z najnowszych, kultowych i nagradzanych filmów z całego świata. W ramach zimowej edycji festiwalu widzowie zobaczą filmy z Francji, Serbii, Finlandii, Polski i Afganistanu.

W zimowym programie Future Shorts znalazło się sześć filmów. Wśród nich jedynym dokumentem będzie właśnie polskie „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka (prod. Darklight Film Studio) – historia dwóch sióstr – Klaudii i Karoliny, które przez większość swojego życia wychowywały się bez matki. Skomplikowana sytuacja rodzinna spowodowała, że siostry musiały nauczyć się większej odpowiedzialności i samodzielności niż inne nastolatki. Dziewczyny imponują dojrzałością, same rozwiązują własne problemy, wspierają się nawzajem w każdej sytuacji. U progu wejścia w dorosłe życie jeszcze raz spróbują odbudować relacje rodzinne, które przez lata były zaniedbywane przez dorosłych. Jednak nie będzie to takie proste…Pośród wielu nagród film „Poza zasięgiem” otrzymał specjalnie wyróżnienie dla filmu dokumentalnego na festiwalu Sundance w 2011.

Warto w tym miejscu wspomnieć także o innym polskim dokumencie. Pośród filmów pokazywanych wiosną w ramach Future Shorts znalazł się nagradzany „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego.

Future Shorts to jedna z najlepiej znanych organizacji zajmujących się filmem krótkometrażowym na świecie. Do działań Future Shorts należy szeroko pojęta dystrybucja filmów poprzez odbywający się cztery razy w roku festiwal a także regularną działalność. Future Shorts jest jednym z wiodących dystrybutorów na rynku filmów krótkometrażowych, który co roku sprzedaje tytuły m.in. do Internetu, IPTV, linii lotniczych.

 Więcej o programie festiwalu można przeczytać tutaj