DOCS: TRZY FILMY Z AGENCJI KFF SALES&PROMOTION NA HOT DOCS

„Film balkonowy” Pawła Łozińskiego, „Kulisy” Ady Smyk oraz premierowe„Tylko wiatr” Zofii Kowalewskiej zostały zaproszone do programu tegorocznej edycji niezwykle prestiżowego festiwalu Hot Docs w Kanadzie.

Zainicjowany w 1993 roku Hot Docs Canadian International Documentary Festival jest największym festiwalem filmów dokumentalnych na kontynencie amerykańskim. Odbywa się co roku na wiosnę, a pokazom filmowym towarzyszą międzynarodowe targi filmowe i konferencje branżowe. Tegoroczna edycja rozpocznie się 28 kwietnia i potrwa do 8 maja.

W tym roku w programie sekcji The Changing Face of Europe znajdziemy ostatni film Pawła Łozińskiego.  „Film balkonowy” stawia kilka ważnych, uniwersalnych pytań. Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej?

W Shorts Programme będzie można zobaczyć „Kulisy” Ady Smyk. Tytułowe kulisy znajdują się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Rzemieślnicy i rzemieślniczki pracowni artystycznych przygotowują kostiumy i scenografię do nadchodzącej premiery jednego z najważniejszych spektakli sezonu. Film przedstawia niewidzialną pracę dziesiątek osób, które zazwyczaj pozostają w cieniu artystek i artystów występujących na scenie.

O ocenę jury i serca publiczności w konkursie średniometrażowym będzie ubiegać się  „Tylko wiatr” Zofii Kowalewskiej. Będzie to międzynarodowa premiera filmu. To niezwykle osobista historia, której bohaterami są 92-letni Zdzisław i jego 25-letnia wnuczka. Wyruszają oni w liczącą 5000 km podróż do odległej wioski w Kazachstanie. Dla niego jest to powrót do miejsca, w którym jako nastolatek został zesłany przez Sowietów podczas II wojny światowej. Po 70 latach ponownie wyrusza w podróż do kraju dzieciństwa w poszukiwaniu swojej pierwszej miłości, którą musiał zostawić za sobą. Wnuczka pragnie wesprzeć go w tej trudnej podróży, jednocześnie odkrywając rzeczywistość kryjącą się za bajkami, które słyszała w dzieciństwie. Jest to ostatnia szansa dla nich aby się pożegnać.

 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.