Najważniejsza nagroda festiwalu – Grand Prix – trafiła w tym roku do filmu „Hipopotamy” w reżyserii Piotra Dumały. To już drugi kanadyjski festiwal po festiwalu filmów animowanych w Ottawie, którego jury postanawia przyznać Grand Prix filmowi Dumały. „Hipopotamy” to animacja przedstawiająca grupę nagich kobiet z dziećmi kąpiących się w rzece, którym przypatruje się z ukrycia grupka mężczyzn. Kiedy mężczyźni decydują się zbliżyć ich spotkanie przybiera dramatyczny przebieg inspirowany wydarzeniami z życia hipopotamów. Producentem „Hipopotamów” jest warszawskie Fumi Studio. Do tej pory film był nagradzany m.in. na festiwalach w Zagrzebiu, Ottawie, Bilbao czy Banjaluce.
Publiczność kanadyjskiego festiwalu postanowiła nagrodzić najnowszy film Jerzego Kuci pt. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż”. Zrealizowany po 13 latach od „Strojenia instrumentów” film Kuci to poetycki i nostalgiczny powrót do krainy wspomnień, znajomych obrazów i dźwięków. „Fuga na wiolonczelę, trąbkę i pejzaż” w maju tego roku otrzymała nagrodę Złotego Smoka podczas 54. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a w sierpniu także Specjalną Nagrodę Jury japońskiego festiwalu filmów animowanych w Hiroszimie. Z końcem miesiąca film wyróżniło także jury krakowskiej Etiudy i Animy przyznając mu nagrodę Srebrnego Jabberwockiego.
Trzecia nagroda, tym razem Specjalne Wyróżnienie w kategorii studenckiej, trafiło do Anity Kwiatkowskiej-Naqvi – autorki wielokrotnie nagradzanego „Ab ovo”. Film Naqvi jest poświęcony tematowi ciąży oraz ilustruje drzemiącą w każdej kobiecie moc płodności. W czerwcu ubiegłego roku film zdobył nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego podczas prestiżowego festiwalu filmów animowanych w Annecy, a także był nagradzany m.in. na festiwalach w Banjaluce czy chińskim Xiamen. Anita Kwiatkowska-Naqvi jest studentką łódzkiej PWSFTViT.
Do udziału w tegorocznej, już 13. edycji festiwalu zaproszenia otrzymało aż sześć polskich filmów. Oprócz nagrodzonych tytułów w konkursie kanadyjskiego festiwalu pokazano „Łaźnię” Tomka Duckiego, „Grubego i chudego” Aleksandry Brożyny oraz „Nieprawdopodobnie elastycznego człowieka” Karoliny Specht.
Les Sommets du cinéma d’animation jest jednym z najważniejszych kanadyjskich wydarzeń poświęconych filmom animowanym. Co roku oprócz pokazów filmowych w programie można znaleźć liczne wydarzenia m.in. wystawy, performensy oraz fora dyskusyjne.
Więcej o festiwalu można przeczytać na stronie Les Sommets du Cinéma d’animation