„ŚWIĘTO ZMARŁYCH” – PIERWSZA NAGRODA WE FRANCJI

W sobotę wieczorem dobiegła końca 31 edycja francuskiego festiwalu Tous Courts, który od poniedziałku trwał w Aix-en Provence. Wśród laureatów tegorocznej edycji znalazła się polska etiuda fabularna – „Święto zmarłych” Aleksandry Terpińskiej.

Film Aleksandry Terpińskiej był do tej pory pokazywany na festiwalach we Francji. Od lutowej premiery na festiwalu Clermont-Ferrand „Święto zmarłych” trafiło do programów festiwali Cinessone, Sequence, Nancy, oraz Lille. Szczęśliwy okazał się dopiero festiwal Tous Courts w Aix en Provence, gdzie film zdobył drugą nagrodę jury.  W tegorocznym konkursie wzięło udział 55 filmów, w tym cztery polskie tytuły – oprócz  nagrodzonego „Święta zmarłych” także „Nasza zima zła” Grzegorza Zaricznego, „Ex animo” Wojciecha Wojtkowskiego oraz „Ziegenort” Tomka Popakula.

Film  Aleksandry Terpińskiej, którego producentem jest Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, do tej pory był pokazywany już na prawie 40 festiwalach za granicą.

Urodzić się w Święto Zmarłych. Paradoks z którym trzeba się mierzyc raz do roku przez całe życie.  To święto i radość urodzinowego dnia i bezgraniczny smutek za tymi co odeszli. To dzień siły życia i potęgi śmierci. Są więc znicze na grobie i świeczki na torcie. W dodatku to moment przełomowy, bo główna bohaterka ma plan związany z wyjaśnieniem pewnej tajemnicy. W te urodziny Lena będzie próbowała rozwiązać niektóre ze swoich problemów i … dorośnie.

Pełną listę nagrodzonych filmów oraz więcej o festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie Tous Courts