„ŻYCIE STYLEM DOWOLNYM” NAGRODZONE W MEDIOLANIE

Krótki dokument Adama Palenty pt. „Życie stylem dowolnym” otrzymał w miniony weekend kolejną nagrodę. Film nagrodziło jury 31. edycji festiwalu filmów sportowych FICTS FEST Milano, który zakończył się 8 grudnia w Mediolanie.

Festiwal FICTS FEST Milano należy do międzynarodowego stowarzyszenia festiwali sportowych FICTS akredytowanych przez komitet olimpijski (IOC). FICTS zrzesza 108 krajów gdzie przez film i telewizję rozpowszechniane są wartości olimpijskie. Warto wspomnieć, że udział we włoskim festiwalu umożliwiła filmowi Palenty nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego, którą dokument zdobył podczas kwietniowego festiwalu sportowego w Barcelonie.  Tegoroczne jury mediolańskiego festiwalu przyznało nagrody w aż dziesięciu kategoriach konkursowych a także nagrody specjalne. „Życie stylem dowolnym” Palenty otrzymało specjalne wyróżnienie w kategorii „Sport i społeczeństo – wartości sportowe”.

To już szesnasty festiwal i trzecia nagroda dla najnowszego dokumentu Adama Palenty, który do tej pory był pokazywany na festiwalach m.in. w Portugalii, Kanadzie, Meksyku czy Francji. Film powstał w ramach programu Pierwszy Dokument, a jego producentem jest działające w ramach Stowarzyszenia Filmowców Polskich Studio Munka.

Na pozór zawody jak każde inne – oko kamery przygląda się zawodnikom startującym w Mistrzostwach Świata Osób Niepełnosprawnych w pływaniu. Jest jednak coś, co odróżnia relacjonowane wydarzenie od innych – to pojęcie „rywalizacji”. Uczestnicy zawodów nie konkurują z przeciwnikami, lecz z własnymi niedoskonałościami i ograniczeniami. Zawodnicy wspierają się, udowadniając, że sport to nie tylko dążenie do zwycięstwa nad rywalami – ale przede wszystkim pokonanie własnych słabości.

Więcej o festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie SPORT MOVIES & TV